Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

April 2, 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Rozliczenie zakupu w Luksemburgu opon oraz opon wraz z montażem

0 1637

Otrzymałem fakturę za zakup opon do samochodu ciężarowego w Luksemburgu wraz z montażem (dotyczy tylko jednej opony) z adnotacją „autoliquidation” procedura odwrotnego obciążenia, ale nie zaznaczono, że tylko jedna opona została zamontowana. W internecie przeczytałem, że nie  jest to WNT, gdyż zakup i montaż miał miejsce za granicą i nawet  gdy pojazd wróci do PL, to zamontowana cześć stanowi wyposażenie samochodu. Chciałbym się jednak upewnić, czy faktycznie nie wystąpiło WNT, bo tylko jedna opona została zamontowana a 3 zakupiono na zapas bo były w dobrej cenie.

Odpowiedź

Czytelnik powinien rozpoznać import usług w zakresie jednej zamontowanej opony oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dla zakupu pozostałych trzech opon.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega, m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Aby można było mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, transakcja musi spełnić warunki określone w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl powyższego artykułu, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów  rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przy WNT nabywcą towarów jest podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, również dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem. 

W opisanym w pytaniu przypadku tylko jedna nabyta opona samochodowa nie została w wyniku dokonanej dostawy nigdzie wysłana ani transportowana (gdyż została od razu zamontowana w pojeździe). A zatem nabycie tej jednej zamontowanej opony nie jest ani dostawą wraz z montażem ani nie stanowi  wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie następuje przemieszczenie pomiędzy państwami członkowskimi Wspólnoty, a miejscem dostawy jest Luksemburg. W efekcie zagraniczny sprzedawca powinien doliczyć na wystawionej polskiej firmie fakturze podatek od wartości dodanej, a polski przedsiębiorca mógłby go odzyskać w ramach wniosku VAT-REF.

W przedmiotowej sprawie kontrahent zagraniczny potraktował transakcję jako świadczenie usługi wymiany opon i wskazał na fakturze nabywcę jako podmiot odpowiedzialny za rozliczenie podatku w Polsce.

Przez import usług rozumie się  świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.  Import usług dotyczy tych usług, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z  art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, za miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uznaje się miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę. Oznacza to, że jeżeli usługę wymiany opony na rzecz polskiego podatnika wykonał kontrahent z Luksemburga, nieposiadający w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia, obowiązek rozliczenia VAT przechodzi na nabywcę usługi, który powinien rozliczyć import usług.

Natomiast nabycie pozostałych trzech opon spełnia warunki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) import usług po stronie podatku należnego należy wykazać postawę opodatkowania w poz. 29, podatek należny w poz. 30 oraz po stronie podatku naliczonego wartość netto w poz. 45, podatek naliczony w poz. 46. WNT po stronie podatku należnego należy rozliczyć w poz. 23 podstawę opodatkowania i w poz. 24 podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony – pod warunkiem oczywiście że przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Stanisława Kossobudzka

 

Podstawa prawna: art. 5 ust.1, art. 9 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r.  o podatku od towarów i usług