Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Sankcja z art. 112b ustawy o VAT w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

0 1575

Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Po kontroli z urzędu skarbowego okazało się, że zawyżyłem zwrot z powodu błędnie rozliczonych za wcześnie faktur zakupu. Zapomniałem złożyć korektę deklaracji i urząd wszczął postępowanie podatkowe. Czy zapłacę dodatkowo sankcję z art.112b ustawy o VAT?

Odpowiedź

Czytelnik nie zapłaci sankcji z art.112b ustawy o VAT, bowiem prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna podlega odpowiedzialności karno – skarbowej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art.112b ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego stwierdzi, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, wówczas określa odpowiednio wysokość tej kwoty w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe. Jednocześnie 
w przypadku, gdy podatnik skoryguje dokonane pierwotnie rozliczenie podatku poprzez złożenie korekt deklaracji uwzględniających stwierdzone nieprawidłowości i zwróci nienależną kwotę zwrotu, sankcja ta wynosi 20% (art.112b ust.2 pkt 1 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku Czytelnika istotny jest zapis art.112b ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, z którego wynika, że sankcja nie zostanie wymierzona w przypadku osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe. Co oznacza, że w stosunku do osoby fizycznej nie zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe z ustawy o VAT, jednak odpowiadać ona będzie za popełniony błąd na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego. 
Biorąc pod uwagę przepisy, sankcja z art.112b dotyczy szczególnie osób prawnych, podatników niebędących osobami fizycznymi. Podatnik niebędący osobą fizyczną nie może być objęty odpowiedzialnością karno – skarbową. Natomiast osoba fizyczna taką odpowiedzialnością może być objęta, ale nie może być karana podwójnie za ten sam czyn, czyli nie może być karana i sankcją administracyjną i sankcją karno-skarbową. Aktualne są bowiem tezy Trybunału Konstytucyjnego zawarte w wyroku z 4 września 2007 roku P 43/06. Zgodnie z tym wyrokiem, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie można ustalać wobec podatników będących osobami fizycznymi, bowiem w ich przypadku mogłoby to prowadzić, chociażby potencjalnie, do zakazanej przez art.2 Konstytucji kumulacji odpowiedzialności podatkowej oraz karnej skarbowej. 


Podstawa prawna : art.112b ust.3 pkt 3  ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.