Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Skutki VAT wycofania miejsca garażowego z działalności gospodarczej

Artykuły | September 26, 2019 | NR 94
0 1135

Podatnik w grudniu 2018 zakupił miejsce postojowe w hali garażowej, które wynajmuje. Od zakupu i kosztów z comiesięcznym użytkowaniem odliczał VAT. Wynajem również był fakturowany i opodatkowany stawką 23%. W chwili obecnej chcę wycofać garaż z działalności i przeznaczyć na cele prywatne. Jak w tej sytuacji rozliczyć VAT? 

Odpowiedź

Podatnik przy zakupie garażu miał prawo do odliczenia podatku naliczonego.  Przekazanie garażu na potrzeby osobiste, stanowi dostawę towaru, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu stawką VAT 23%. W związku z tym nie ma konieczności korekty odliczonego podatku, natomiast przekazanie na cele prywatne należy udokumentować protokołem przekazania na własne potrzeby, a za podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę nabycia określoną w momencie dostawy garażu. 

Uzasadnienie

Na wstępie należy zauważyć, że jeżeli miejsce garażowe nie jest związane z lokalem mieszkalnym i stanowi samodzielny przedmiot transakcji, podlega opodatkowaniu podstawową 23% stawką podatku VAT.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.
Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru lub towaru podobnego, określona w Przekazanie składnika majątku na cele prywatne należy udokumentować protokołem przekazania na własne potrzeby oraz ująć w ewidencji VAT sprzedaży, a także w deklaracji.

Ewidencja w deklaracjach: w VAT-7(19) dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% albo 23% – podstawa opodatkowania poz. 19, podatek należny 20.


Podstawa prawna: art. 7 ust. 1 i ust.2, art. 29a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług