Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

November 4, 2013

Sposób oznaczania na paragonach garderoby używanej

0 1066

Garderoba używana sprzedawana na wagę musi mieć inne oznaczenie niż garderoba sprzedawana na sztuki, a w obrębie grupy garderoba sprzedawanej na sztuki odrębnie należy wyróżnić nazwy towarów (odzieży używanej) w zależności od asortymentu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 października 2013 roku nr IPTPP4/443-480/13-4/MK.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni kupuje towar niesegregowany w tonach i nie jest on rozdzielany na poszczególne grupy towarów. Na fakturze w pozycji nazwa jest zapis „towar używany”. W skład zakupionego towaru wchodzą ubrania, obuwie, drobny sprzęt AGD, zabawki, kosmetyki, pasmanteria. Każdy zakup jest różnorodny. Towar jest sprzedawany na sztuki bądź w kilogramach. Raz w tygodniu cena jest obniżana o 50%, a w kolejnym dniu wszystko jest sprzedawane za 1zł.

Na paragonach fiskalnych Wnioskodawczyni zastosuje następujące nazwy towarów:

  • garderoba - w skład wejdzie odzież,

  • obuwie,

  • gadżety - zabawki, drobny sprzęt AGD,

  • inne - kosmetyki, pasmanteria, towar nie nadający się do sprzedaży w sztukach itp.

Ceny poszczególnych towarów są różne. W zależności od stopnia ich zużycia są wyceniane pojedynczo. Towary sprzedawane na kilogramy mają stałą cenę – są to rzeczy w dużym stopniu zużyte, które nie nadają się do sprzedaży na sztuki.

Oferowany asortyment jest w całości opodatkowany jedną stawką VAT tj. 23%.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą oceny czy przyjęte przez nią oznaczenie kodowe garderoba, obuwie, gadżety bez podziału na poszczególny asortyment jeśli firma stosuje stawkę 23% VAT do wszystkich grup towarowych jest wystarczające.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Sprzedaż odzieży używanej „na wagę”, czyli w kilogramach jest swoistą sprzedażą, bowiem z założenia nie jest to sprzedaż określonego asortymentu odzieży lecz wszystkich rodzajów odzieży. Specyfika tej sprzedaży polega więc na tym, że cena nie jest zależna od asortymentu i w tej grupie może znaleźć się każdy rodzaj odzieży. Można zatem uznać, że odzież używana sprzedawana w kilogramach jest określoną kategorią towarów. W świetle powyższego, dla towarów z tej kategorii można zastosować jedną nazwę. Zatem w przypadku sprzedaży odzieży używanej na wagę (w kilogramach) w sytuacji, gdy nie występuje zróżnicowanie cenowe pomiędzy konkretnymi sztukami odzieży używanej tj. ustalana jest jedna cena za kilogram bez względu na rodzaj nabywanego towaru uznać należy, że przyjęcie nazwy „garderoba” jest prawidłowe, jako że uszczegółowienie na rodzaj i nazwę rodzajową nabywanej sztuki odzieży nie ma wpływu na ustalenie stawki VAT oraz wysokości podstawy opodatkowania. W świetle powyższego dla artykułów takich jak obuwie również prawidłowa będzie nazwa towaru stosowana przez Wnioskodawcę, czyli nazwa kategorii towarów.

Należy jednak zauważyć, iż w świetle powyższych przepisów doprecyzowania wymaga nazwa w postaci „garderoba” w przypadku sprzedaży odzieży używanej wycenionej (na sztuki). W przypadku tej sprzedaży, samo oznaczenie na paragonie „garderoba” w żaden sposób nie identyfikuje towaru zakupionego przez klienta. Nie jest to już bowiem sprzedaż odzieży z kategorii „na wagę”, a tym samym konieczna jest bardziej precyzyjna nazwa, która pozwoli klientowi na jednoznaczne określenie kupionego produktu. W tej sytuacji konsument dokonuje zakupu konkretnej wycenionej części garderoby. Tym samym nazwa towaru na paragonie fiskalnym zawierająca tylko sformułowanie treści „garderoba” bez podania jakiego towaru dotyczy nie jest wystarczająca dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołany przepis dotyczący jednoznacznej identyfikacji towaru. Podobnie każdy artykuł zaliczany do grupy „gadżety” powinien posiadać swój desygnat (zabawki, sprzęt AGD), bowiem pojęcie to obejmuje bardzo szeroką gamę produktów, co nie pozwala nawet na przybliżoną identyfikację towaru.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 5 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.