Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 1, 2017

Sprzedaż lodów na terenie Niemiec a opodatkowanie VAT

0 1072

Firma z siedzibą w Polsce - posiadająca kilka miejsc prowadzenia działalności w Polsce chciałaby otworzyć swój punkt handlowy w Niemczech. Czy może prowadzić to w ramach polskiej firmy? Czy może ewidencjonować przychód na polskiej kasie fiskalnej? Czy powinna otworzyć do tego celu nową firmę w Niemczech? Chodzi o otworzenie punktu z lodami w Niemczech.

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż lodów odbywa się na terenie Niemiec i podlega przepisom obowiązującym w Niemczech. Taka dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski. Podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy pomocy zarejestrowanej w Polsce kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

W opisanym w pytaniu przypadku Podatnik dokonuje sprzedaży odbiorcom detalicznym na terenie Niemiec i otrzymuje za nie płatność w formie gotówkowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

A zatem miejscem dostawy tych towarów, a tym samym miejscem jej opodatkowania, będzie terytorium Niemiec. Sprzedaż ta nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu na terytorium kraju (nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w Polsce). Stąd też, ponieważ dostawa towarów dokonana przez polskiego podatnika ma miejsce na terytorium Niemiec, należy ją opodatkować zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o VAT. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis określa ogólna zasadę, z której wynika, iż wszyscy podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. A zatem o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących decydujący jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Przy czym, stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, sprzedaż lodów na terenie Niemiec nie będzie podlegała również ewidencji przy zastosowaniu zarejestrowanej w Polsce kasy rejestrującej, bowiem Podatnik nie będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, a więc nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, art. 22 ust. 1 pkt 3, art. 111 ustawy o VAT.