Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 30, 2015

Sprzedaż na terenie Niemiec a obowiązek ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej

0 1329

Podatnik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży wyrobów kowalstwa artystycznego (ogrodzenia metalowe), jednakże sprzedaż jest prowadzona głównie odbiorcom na terenie Niemiec (jest to prawie 100% rynek zbytu) w roku 2015 został już przekroczony limit sprzedaży osobom fizycznym (oczywiście zagranicznym) - 20.000 zł. Sprzedaż osobom fizycznym (zagranicznym) jest każdorazowo dokumentowana fakturą, niestety płatność za sprzedane wyroby jest najczęściej w formie gotówkowej. Jak w tej sytuacji wygląda obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej? Czy jest obowiązek zakupienia kasy i jak ewidencjonować sprzedaż skoro płatność za wyroby jest w EURO, również faktury wystawiane są w walucie EURO?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż wyrobów kowalstwa artystycznego (ogrodzenia metalowe) odbywa się na terenie Niemiec. Taka dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski. Czytelnik nie ma również obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej według zasad obowiązujących w kraju.

UZASADNIENIE

W opisanym w pytaniu przypadku Podatnik dokonuje sprzedaży odbiorcom detalicznym na terenie Niemiec i otrzymuje za nie płatność w formie gotówkowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. A zatem miejscem dostawy tych towarów, a tym samym miejscem jej opodatkowania, będzie terytorium Niemiec.

W związku z powyższym, sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju (nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w Polsce).

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o VAT. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis określa ogólna zasadę, z której wynika, iż wszyscy podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. A zatem o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących decyduje status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń oraz sprzedawanych towarów. Przy czym, stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, sprzedaż elementów ogrodzenia na terenie Niemiec nie będzie podlegała również ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bowiem Czytelnik nie będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, a więc nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy.

Halina Lisowska