Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , GMINY I POWIATY

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności a zwolnienie z VAT

0 1412

W 1998 roku podatnik zakupił od Zarządu Miasta i Gminy w Opolu lokal usługowy z naliczeniem podatku VAT 22%. Nieruchomość chce sprzedać i czy na obecny moment przy sprzedaży trzeba naliczyć VAT? Nie ponosił po zakupie nakładów inwestycyjnych, jedynie bieżące remonty. Czy przy używaniu po tylu latach - jest jakiś punkt zaczepienia sprzedaży z VAT „zw” czy jedynie z VAT?

ODPOWIEDŹ

Przy sprzedaży nieruchomości, można zastosować zwolnienie z podatku VAT, uznając, że za pierwsze zasiedlenie uznaje się również rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne / działalności / tych budynków, po ich nabyciu, a nie wyłącznie ich oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków.
 
UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o VAT, dostawa towarów (w tym nieruchomości) co do zasady podlega opodatkowaniu stawką 23%. Istnieją wyjątki, kiedy transakcje związane ze sprzedażą nieruchomości są zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT. Skoro podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy wziąć pod uwagę przepis, zgodnie z którym, zwalnia się od opodatkowania dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Tak więc, dostawa lokalu użytkowego może zostać zwolniona z VAT, jeżeli:

  • jest dokonywana w ramach  pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynęło więcej niż 2 lata.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W wyroku z 16 listopada 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wskazał, że polska definicja pierwszego zasiedlenia jest niezgodna z dyrektywą, ponieważ wprowadza warunek aby pierwsze zasiedlenie miało miejsce w ramach czynności opodatkowanej. Prowadziło to do obligatoryjnego opodatkowania sprzedaży budynków, które były używane na własne potrzeby podatnika, co jest sprzeczne z celem dyrektywy.

Tak więc na podstawie przepisów Dyrektywy 2006/112 oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy uznać, że zwolnienie z VAT będzie wynikało z faktu, że dostawa nieruchomości nastąpi już po pierwszym zasiedleniu, od którego upłynęły co najmniej dwa lata.

Redakcja nadmienia, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zostały dotychczas zmienione, zatem podatnik może powołać się na przepisy dyrektywy oraz orzecznictwa i zastosować zwolnienie.  

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) dostawę towarów zwolnionych z podatku VAT należy wykazać w poz. 10.
 

Podstawa prawna: art.2 ust.14, art. 5, art. 7, art. 8, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 12 ust. 1 i 2 oraz art. 135 ust. 1 lit. j. Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.