Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż przez bibliotekę kawy i herbaty a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

Artykuły | February 26, 2020 | NR 99
0 1409

Biblioteka jako instytucja kultury chce sprzedawać od 2020 roku kawę i herbatę z automatów albo w tradycyjny sposób. Czy musimy przez taką sprzedaż zainstalować kasę fiskalną?

Odpowiedź

Biblioteka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na kwotę osiąganego obrotu w proporcji do okresu wykonywania czynności sprzedaży kawy i herbaty w 2020 roku, jak również ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku sprzedaży napojów przy użyciu automatów.

Uzasadnienie

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. 
Natomiast zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 roku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2018 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy limit obrotu dla ww. osób (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
Z kolei zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w  § 2 i § 3  nie stosuje się w przypadku:

  • świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
  • świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz
  • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych - catering (§4 ust. 1 pkt 2 lit. i).

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia ze względu na obrót,  zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.
Natomiast na podstawie § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 39 załącznika do ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania dostawę produktów (rzeczy) dokonywaną przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar. Istnienie tego zwolnienia powoduje, że sprzedaż przez bibliotekę kawy czy herbaty przy pomocy automatu będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania bez względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Natomiast w przypadku sprzedaży napojów gorących w tradycyjnej formie  należałoby uznać, że sprzedając kawę czy herbatę biblioteka świadczy usługi przygotowywania i podawania napojów (PKWiU 56.30.10.0), a więc usług podlegających obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej bez względu na osiągany obrót jako usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56). Z uwagi jednak na to, że biblioteka nie jest stacjonarną placówką gastronomiczną, sprzedaż ta nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania bez względu na wysokość obrotu. Oznacza to w konsekwencji możliwość korzystania ze zwolnienia ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przypadku prowadzenia sprzedaży w sposób tradycyjny i przy zastosowaniu automatów, aby ustalić termin obowiązujący do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy napojów sprzedawanych tradycyjnie należy sumować całość sprzedaży na rzecz osób fizycznych - włączając do tego obrotu również kwoty uzyskane  z dostaw dokonywanych przy użyciu automatu.
Podsumowując powyższe, jeżeli jeden z tych warunków jest spełniony, biblioteka nie musi od razu posiadać zainstalowanej kasy rejestrującej. Jeżeli sprzedaż napojów będzie odbywała się w sposób tradycyjny to będzie obowiązywał limit w kwocie 20.000,00zł (liczony w proporcji), a obowiązek stosowania kasy powstanie dopiero po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym biblioteka przekroczy wyliczony limit obrotu dla ww. osób fizycznych. Jeżeli natomiast sprzedaż będzie odbywała się wyłącznie przy zastosowaniu urządzenia służącego do automatycznej sprzedaży to będzie ona zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej bez względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

 

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 2 ust. 1  w powiązaniu z poz. 39 załącznika, § 3 ust. 1 pkt 2, § 5 ust. 2 i ust. 7, § 4  ust. 1 pkt 1 lit. i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.