Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

November 2, 2014

Sprzedaż przez polską firmę mebli na terytorium Holandii

0 936

Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą i jestem VAT-owcem. Zamierzam rozpocząć transakcje polegające na skupie w Polsce od osób fizycznych starych mebli, ich przewozie do magazynu w Holandii, renowacji oraz sprzedaży internetowej osobom fizycznym na terytorium Holandii i Niemiec. Jak opodatkować taką sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się skutkom podatkowym przewiezienia mebli z Polski do magazynu w Holandii. Zgodnie z art.13 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług przemieszczenie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, w sytuacji, gdy towary te mają służyć jego działalności gospodarczej, uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Od tej zasady jest kilka wyjątków, kiedy uznaje się, że przesunięcie własnych towarów nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy. Taki wyjątek ma miejsce między innymi w sytuacji, gdy przemieszczenie towarów następuje w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Zgodnie z art.2 pkt 23 ustawy o VAT przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

b) innego niż wymieniony w lit.a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W celu odpowiedzi na Pana pytanie należy się zastanowić, czy dokonywane przemieszczenie starych mebli można uznać za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju. Zdaniem redakcji nie, gdyż w wyniku przemieszczenia nie dochodzi do dostawy na rzecz konkretnej osoby fizycznej. Przez dostawę rozumie się bowiem przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel, a, jak rozumiem, towar nie zmienia właściciela w momencie przemieszczenia towaru do Holandii, ale pozostaje Pan jego właścicielem do momentu zakończenia renowacji i sprzedaje Pan osobom fizycznym dopiero odnowione meble, z magazynu położonego w Holandii.

Wobec powyższego przemieszczenie towaru do Holandii powinien Pan potraktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z art.20 ust.1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstanie w tym przypadku 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonuje Pan przemieszczenia towarów. Zgodnie z art.29a ust.2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania opisanej czynności jest cena nabycia towarów. Jeżeli dokona Pan rejestracji jako podatnik VAT UE na terytorium odpowiednio Polski i Holandii i zatroszczy się Pan o dokumenty potwierdzające wywóz towarów z terytorium Polski i dostarczenie ich do Holandii, może Pan zastosować do takiego przemieszczenia stawkę VAT 0% (art.42 ust.1 i ust.14 ustawy o VAT). Dokumentami potwierdzającymi wywóz będą:

  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz

  • dokumenty przewozowe, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium Holandii – jeżeli transport jest powierzany przewoźnikowi, lub

jeżeli przewozi Pan meble własnym środkiem transportu - dokument zawierający:

  • Pana imię i nazwisko, nazwę firmy oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania;

  • adres, pod który są przewożone towary;

  • określenie towarów i ich ilości;

  • potwierdzenie przyjęcia towarów w magazynie w Holandii;

  • rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary.

Jeżeli ma Pan problem z uzyskaniem któregoś z tych dokumentów, może Pan spróbować zgromadzić jakieś dokumenty pomocnicze, na przykład dowody sprzedaży mebli na terytorium Holandii.

Równolegle z rozpoznaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru w Polsce jest Pan obowiązany do rozpoznania ich wewnątrzwspólnotowego nabycia na terytorium Holandii. Od tej pory obrót towarem odbywa się na terytorium Holandii, w oparciu o holenderskie przepisy podatkowe. Sprzedaż odnowionych mebli osobom fizycznym w Holandii będzie stanowiła tam transakcję krajową, opodatkowaną holenderskim podatkiem od wartości dodanej. Natomiast sprzedaż mebli osobom fizycznym z Niemiec będzie stanowiła sprzedaż wysyłkową z terytorium Holandii. Najprawdopodobniej będzie Pan mógł korzystać z opodatkowania takiej sprzedaży na terytorium Holandii, ale jedynie do momentu osiągnięcia limitu obrotów obowiązującego w Niemczech (100.000 euro). Po przekroczeniu tego limitu należy zarejestrować się dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Niemczech i tam opodatkować sprzedaż.

Ewa Konarska