Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

September 30, 2016

Sprzedaż samochodu odbiorcy z Niemiec

0 2379

Firma zajmująca się handlem samochodami wewnątrzwspólnotowo nabyła z Niemiec samochód i otrzymała fakturę od dostawcy. Teraz firma chce z powrotem sprzedać ten samochód klientowi z Niemiec. Jaki dokument sprzedaży powinna wystawić i z jaką stawką VAT? Jaka stawka podatku miałaby zastosowanie, gdyby samochód był sprzedany Niemcowi ale z Polski?

ODPOWIEDŹ

W przypadku gdy przedmiotem sprzedaży będzie nowy środek transportu to sprzedaż samochodu do Niemiec bez względu na status nabywcy pojazdu będzie stanowiła wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i po spełnieniu określonych w art. 42 ustawy o VAT warunków, co do zasady, będzie opodatkowana stawką VAT 0% i winna być udokumentowana fakturą. Gdy natomiast samochód nie spełnia definicji nowego środka transportu, jego dostawa do klienta na terytorium Niemiec będzie uznawana za WDT na zasadach ogólnych. Natomiast dostawa samochodu podmiotowi z Niemiec, ale na terytorium Polski nie będzie stanowiła WDT i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

UZASADNIENIE

W celu udzielenia odpowiedzi na pierwsze z zadanych przez Pana pytań musielibyśmy wiedzieć kto będzie odbiorcą samochodu na terytorium Niemiec (czy będzie to podatnik VAT zarejestrowany na terytorium tego kraju) oraz czy nabyty a następnie odsprzedany samochód spełnia ustawową definicję nowego środka transportu).

Przypomnijmy, że, zgodnie z art.2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług samochód uważa się za nowy środek transportu jeżeli przejechał nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy, przy czym za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Jeżeli samochód będący przedmiotem zapytania spełnia definicję nowego środka transportu to, zgodnie z treścią art.13 ust.2 pkt 4 ustawy o VAT, jego dostawa na terytorium Niemiec jest uznawana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, bez względu na status odbiorcy pojazdu (bez względu na to, czy nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem na terytorium tego kraju, czy też jest na przykład osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej). Taka dostawa musi zostać udokumentowana fakturą (art.106b ust.1 i 3 ustawy o VAT). W sytuacji takiej dostawy, w myśl art.42 ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, firma dokonująca dostawy może dla niej zastosować stawkę VAT 0%, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium Niemiec. Jeżeli odbiorca dokona wywozu samochodu, takimi dokumentami będą: specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz tzw. dokument wywozu, czyli dokument zawierający w szczególności:

  1. dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy,

  2. dane pozwalające jednoznacznie zidentyfikować przedmiot dostawy jako nowy środek transportu,

  3. datę dostawy,

  4. podpisy podatnika i nabywcy,

  5. oświadczenie nabywcy o wywozie nowego środka transportu poza terytorium kraju w terminie 14 dni od dnia dostawy,

  6. pouczenie nabywcy o skutkach niewywiązania się z obowiązku, o którym mowa w pkt 5 (art.42 ust. 3, 5 i 6 w powiązaniu z art.106g ust.4 ustawy o VAT).

Dodatkowo, jeżeli odbiorca samochodu nie będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec lub osobą prawną niebędąca podatnikiem, zidentyfikowaną na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec, firma będzie zobowiązana do wysłania w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy, kopii wystawionej faktury do wyznaczonej przez Ministra Finansów jednostki organizacyjnej (art.106g ust.4 oraz art.97 ust.17 ustawy o podatku od towarów i usług). Obecnie taką jednostką jest Izba Skarbowa w Poznaniu.

W sytuacji, gdy sprzedawany samochód nie spełnia definicji nowego środka transportu, jego dostawa do klienta na terytorium Niemiec będzie uznawana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na zasadach ogólnych. W sytuacji, gdy sprzedaż będzie dokonana na rzecz:

  1. podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

- będzie ona uznana za dostawę wewnątrzwspólnotową i będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT 0% jeżeli zostaną spełnione warunki wymienione w art.42 ust.1 ustawy o VAT, czyli pod warunkiem że:

  1. nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. firma przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy będzie posiadała w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

  3. sprzedawca składając deklarację podatkową, w której wykaże tę dostawę samochodu, będzie zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Dostawa samochodu niebędącego nowym środkiem transportu na rzecz podmiotu innego niż wymienione powyżej nie będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT stosowaną w kraju, czyli 23%.

Natomiast dostawa samochodu podmiotowi z Niemiec, ale na terytorium Polski nie będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bez względu na to, czy pojazd spełnia definicję nowego środka transportu. Zgodnie bowiem z art.13 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli do takiego wywozu nie dochodzi i towar pozostaje na terytorium kraju, nie możemy mówić o dostawie wewnątrzwspólnotowej, jest to wówczas sprzedaż krajowa opodatkowana stawką właściwą w kraju, czyli w tym przypadku 23%.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.2 pkt 10, art.13 ust.1 i 2, art.42, art.97 ust.17, art.106b ust.1 oraz art.106g ust.4 ustawy o VAT; Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 roku w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia.