Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż towaru do Francji dla kontrahenta z USA

Artykuły | May 27, 2020 | NR 102
0 1194

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT oraz mam nadany numer unijny do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprzedałem kontrahentowi z USA towar. Towar mam wysłać z Polski na terytorium Francji. Nie mam informacji, czy kontrahent z USA jest zarejestrowany, jako podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium Francji. Czy taka transakcja to będzie WDT ze stawką 0%, czy mam to wykazać jako eksport?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nie wykaże powyższej transakcji, jako WDT ze stawką 0% jak również nie będzie to eksport towarów. Sprzedaż towaru na rzecz kontrahenta z USA należy opodatkować krajową stawką VAT właściwą dla tego towaru na terytorium Polski. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepis ma zastosowanie pod warunkiem, że nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Z kolei dostawca może do tej dostawy zastosować stawkę 0% w sytuacji, gdy: 

  • dokonał dostawy na rzecz nabywcy, który ma ważny i właściwy numer identyfikacyjny do transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy,
  • przed upływem do terminu złożenia deklaracji podatkowej, posiada dokumenty potwierdzające, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
  • jest zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE).

Z opisu sprawy wynika, że towar na rzecz kontrahenta z USA został wysłany na terytorium Francji. Czytelnik nie posiada informacji, czy kontrahent jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Francji. Zatem Czytelnik nie ma podstaw do zastosowania stawki VAT 0% i uznania tej dostawy jako WDT. Fakt sprzedaży towaru na rzecz nabywcy spoza Unii Europejskiej może wskazywać na to, że wystąpił eksport towarów. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług eksportem jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z  terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a)    dostawcę lub na jego rzecz, lub
b)    nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z  wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych 
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w  przepisach celnych. 
W tym przypadku towar nie opuszcza terytorium Unii, a zatem nie można tej dostawy uznać za eksport. W związku z powyższym, Czytelnik sprzedaż towaru na rzecz kontrahenta z USA na terytorium Francji winien rozliczyć jako transakcję krajową z właściwą dla wysyłanego towaru stawką VAT. 

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) – dostawę towarów opodatkowaną stawką VAT 23% należy wykazać w poz. 19 – podstawa opodatkowania i w poz. 20 – podatek należny,  stawką 8% odpowiednio w poz. 17 i 18, stawką 5% w poz. 15 i 16, natomiast sprzedaż zwolnioną od podatku w poz. 10
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 8, art. 13 ust. 1, ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.