Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłem twarde dyski z odwrotnym obciążeniem. Obecnie pojawił się kupiec na ten asortyment. Jak rozliczyć VAT od tej transakcji?

Odpowiedź

Sprzedaż twardych dysków od 1 listopada 2019 roku podlega opodatkowaniu VAT  na zasadach ogólnych. Jeżeli należność wynikająca z faktury dokumentującej sprzedaż twardych dysków wyniesie brutto 15 tysięcy zł i więcej, to należy na fakturze umieścić oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”.

Uzasadnienie

Od 1 listopada 2019 r. zostało zlikwidowane odwrotne obciążenie dla transakcji krajowych, które polegało na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Lista towarów, które podlegały odwrotnemu obciążeniu zawarta była w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast lista usług objętych odwrotnym obciążeniem zawarta była w załączniku 
nr 14 do ustawy. 
Obecnie wskazane załączniki zostały uchylone a towary i usługi w nich wymienione zawarte są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Transakcje z udziałem towarów i usług  wymienionych w załączniku nr 15 dokonywane po 1 listopada 2019 roku podlegają rozliczeniu VAT na zasadach ogólnych. 
Jednakże, wraz z likwidacją odwrotnego obciążenia dla konkretnych towarów i usług ustawodawca wprowadził obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm ten dotyczy faktur o wartości brutto 15 tysięcy i więcej, które jednocześnie dokumentują sprzedaż towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Faktura dokumentująca transakcję objętą obowiązkowym split payment musi zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności” a sprzedawca jest obowiązany do przyjęcia płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. 
Płatność należności wynikającej z faktury w tej procedurze dokonywana jest na dwa rachunki bankowe:

  • wartość netto - na rachunek bankowy dostawcy,
  • podatek VAT - na specjalny rachunek VAT dostawcy.

Banki prowadzące firmowe rachunki bankowe podatników dla każdego rachunku obowiązane były wydzielić dedykowany rozliczeniom w tej procedurze rachunek VAT, na który mogą wpływać środki tylko z tytułu podatku VAT.
Z dniem 1 listopada 2019 roku twarde dyski SSD i HDD zostały ujęte w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, a zatem transakcje związane z tym asortymentem podlegają mechanizmowi podzielonej płatności, o ile wartość brutto sprzedaży będzie wynosiła 15 tys. zł  i więcej. 
Niemniej, jak wynika z art. 10 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, wymienionych w obowiązujących do 1 listopada 2019 r. załącznikach nr 11 lub 14 do ustawy dokonanych:

  1. przed dniem 1 listopada 2019 r., dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po dniu 31 października 2019 r.,
  2. po dniu 31 października 2019 r., dla których faktura została wystawiona przed dniem 1 listopada 2019 r. stosuje się odwrotne obciążenie.

Czytelnik dokonując zakupu twardych dysków przed 1 listopada nabycie powinien rozliczyć na zasadzie samoobliczenia VAT natomiast dokonując ich sprzedaży po 1 listopada 2019 roku jest obowiązany rozliczyć transakcję na zasadach ogólnych, mając na uwadze ewentualne rozliczenie tej transakcji w mechaniźmie podzielonej płatności.

Ewidencja w deklaracji VAT-7(20): Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% - podstawa opodatkowania poz. 19, podatek należny – poz. 20.       


Podstawa prawna: art. 108a ust. 1a, ust. 1b, art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 10 ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.