Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 30, 2013

Sprzedaż w Niemczech zakupionego tam towaru

0 988

Sprzedaję polskiej firmie w Niemczech zakupiony tam od niemieckiej firmy towar. Otrzymuję fakturę z niemieckim podatkiem. Towar nie opuszcza terytorium Niemiec. Czy taka sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT i w jakiej pozycji deklaracji należy ją wykazać ?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż w Niemczech polskiej firmie zakupionego od niemieckiej firmy towaru nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce i należy ją wykazać w deklaracji VAT w pozycji „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

UZASADNIENIE

VAT jest podatkiem terytorialnym, wobec czego jest naliczany od transakcji, które mają miejsce, bądź traktowane są jako mające miejsce na terytorium kraju. Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają :

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- eksport towarów,- import towarów na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie czy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, należy zatem ustalić :

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) (art.7 ust.1 ustawy o VAT), natomiast terytorium kraju - to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1). Zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej (…) jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Import towarów to z kolei przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 ustawy). Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art.9 ust.1 ustawy). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów natomiast, to wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art.13 ust.1 ustawy).

Analiza przytoczonych powyżej definicji prowadzi do wniosku, że opisane w pytaniu zdarzenie nie jest żadną z czynności wymienionych w art.5 ust.1 ustawy o VAT. Zdarzenie to stanowi bowiem dostawę towarów w rozumieniu ustawy, ale nie jest dostawą towarów na terytorium kraju.

Miejscem dostawy towarów jest:

  • w sytuacji, gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art.22 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT),

  • w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (art.22 ust.1 pkt 3 ustawy).

Miejscem świadczenia przedmiotowej transakcji jest zatem terytorium Niemiec.

Podsumowując, dostawa polskiej firmie na terytorium Niemiec towaru tam zakupionego, który nie opuścił terytorium Niemiec nie jest dostawą towarów dokonaną na terytorium kraju, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, nie stanowi eksportu towaru, o którym mowa w art.2 pkt 8 ustawy, importu towaru, o którym mowa w art.2 pkt 7 ustawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art.9 ust.1 ustawy, ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art.13 ust.1, miejscem tej dostawy jest terytorium Niemiec, a zatem nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Dostawę należy wykazać w deklaracji VAT w pozycji „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” (poz.11 wersji 14 deklaracji VAT-7).

Katarzyna Domińska