Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa towarów a zaliczka

Artykuły | August 28, 2020 | NR 105
0 1059

Prowadzimy sprzedaż wewnątrzwspólnotową towarów, klient zapłacił nam zaliczkę w wysokości 40% całego zamówienia. Zamówienie to zostanie rozbite na dwa terminy: dostawa wyjedzie od nas na koniec lipca u klienta będzie już w sierpniu, a kolejną część dostarczymy na początku września. Czy nie będzie błędem, jeżeli fakturę końcową za obie dostawy wystawimy dopiero we wrześniu?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy od tych transakcji powstaje w innych terminach dlatego też Czytelnik powinien wystawić odrębne faktury na poszczególne dostawy. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 20 ust 1  ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4. O obowiązku podatkowym decyduje zatem moment wystawienia faktury na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej. W tym przypadku wcześniejsza zapłata, zadatek, zaliczka nie będzie rodzić żadnych skutków podatkowych u sprzedawcy. Jednak należy pamiętać, że w sytuacji, gdy sprzedawca nie wystawi faktury, obowiązek podatkowy należy rozpoznać najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana została dostawa towarów. Otrzymana przez Czytelnika zaliczka nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Skoro Czytelnik dokona dostawy towarów w dwóch różnych terminach (w których dojdzie do przeniesienia prawa do dysponowania tymi towarami jak właściciel) to dla dostawy dokonanej w miesiącu sierpniu 2020 r. obowiązek powstanie 15 września 2020 roku, chyba, że Czytelnik wystawi fakturę przed tą datą, wówczas obowiązek podatkowy powstanie w tej dacie. Analogicznie, dla dostawy dokonanej na początku września 2020 r, obowiązek powstanie 15 października 2020 roku, chyba, że również przed tym terminem zostanie wystawiona faktura. 
Zatem dwie dostawy nie mogą być ujęte na jednej końcowej fakturze, ponieważ obowiązek podatkowy od tych transakcji powstaje w innych terminach. Nie należy również wystawiać faktury na zaliczkę, ponieważ jak wynika z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy, na żądanie nabywcy należy wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie całości lub części zapłaty przed dostawą, z  wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy WDT.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) transakcję WDT należy wykazać w pozycji 21 wartość netto. W informacji podsumowującej VAT-UE(5) – w części C informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach

 

Podstawa prawna: art. 19 ust.1, ust.8, art. 20 ust. 1, art. 106b ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług