Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż wysyłkowa do Czech części do samochodów osobowych i motocykli

Artykuły | February 26, 2020 | NR 99
0 1247

Prowadzimy sprzedaż wysyłkową do Czech (części do samochodów osobowych i motocykli). Części zamawiane są przez naszą stronę internetową a następnie za pobraniem wysyłane kurierem do naszego klienta indywidualnego do Czech. 
•    Czy musimy mieć kasę fiskalną przy wysyłce do Czech i jednocześnie wystawiać faktury dla tych klientów? 
•    Czy możemy korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? I jednocześnie pilnować limitu jak dla sprzedaży wysyłkowej do Czech?
•    Czy jeśli będziemy mieli sprzedaż dla firmy zarejestrowane do VAT (widnieje w VIES) również korzystamy ze zwolnienia podmiotowego?
 

Odpowiedź

Sprzedaż części do samochodów osobowych i motocykli nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego tj. z uwagi na niskie obroty. 
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju na rzecz unijnego nabywcy - niepodatnika, oprócz faktury, nie muszą Państwo wydawać paragonów fiskalnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 113 ust.13g ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, tj. z uwagi na limit sprzedaży, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw hurtowych i detalicznych części do:

  • pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
  • motocykli (PKWiU 45.4);

Nie wszyscy podatnicy mają prawo korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT (z uwagi na niskie obroty). Z przywileju tego wyłączono podatników wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Brak prawa do zwolnienia z VAT przy dostawie hurtowych i detalicznych części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4) dotyczy zarówno sprzedaży internetowej, jak również stacjonarnej.

Zatem, nie mogą Państwo korzystać ze zwolnienia i nie ma przy tym znaczenia na rzecz jakiej osoby dokonują Państwo sprzedaży.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT podatnik w każdym przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju na rzecz unijnego nabywcy (niepodatnika) ma obowiązek wystawienia faktury. Każda dostawa towarów dokonana w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, w tym także każda zaliczka, przedpłata, zadatek, rata otrzymana na poczet tej dostawy, wymaga wystawienia faktury. Z tego obowiązku nie zwalnia podatnika fakt, że odbiorcą towarów jest zagraniczna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. 

Zagadnienie prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej rozstrzyga orzecznictwo np. interpretacja z dnia 26 września 2019 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0111-KDIB3-2.4012.581.2019.1.AZ: „Przepisy dotyczące obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej z założenia dotyczą sprzedaży, która nie jest objęta żadną ewidencją. Natomiast w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, skoro ustawodawca zobowiązał sprzedawców do wystawienia faktur do każdej sprzedaży bez względu na to, kto jest nabywcą (tj. podatnik podatku od wartości dodanej niemający obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też inny podmiot niebędący tym podatnikiem) ewidencja sprzedaży jest prowadzona. Zatem sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez Wnioskodawcę z terytorium Polski na rzecz osoby fizycznej mającej zamieszkanie w innym kraju UE nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Tym samym Wnioskodawca nie ma obowiązku wystawiania, drukowania, a także wydawania paragonów fiskalnych tym klientom.”

Zatem, przy wysyłce do Czech dla klientów indywidualnych, oprócz faktury dla tych klientów nie muszą Państwo wydawać paragonów fiskalnych.  

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) w poz. 19 i 20: dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%.
 

Podstawa prawna: art. 106b ust. 1 pkt 2, art.111 ust.1, art. 113 ust.13g ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.