Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy przy sprzedaży dla osoby fizycznej z Niemiec (wysyłka towaru) muszę wystawić fakturę? Klient wpłacił mi na konto należność i chcę nabić paragon i dołączyć do towaru. Upiera się, że musi mieć fakturę? Przy okazji - muszę go jeszcze obciążyć kosztami wysyłki; stawka „np”? Nabić to muszę też na kasę?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż wysyłkowa towarów z terytorium kraju powinna być obowiązkowo udokumentowana fakturą, natomiast nie podlega dodatkowemu ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej. Faktura sprzedaży powinna obejmować także koszty wysyłki, które  powiększają podstawę opodatkowania VAT. 

UZASADNIENIE

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz 
z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:   

  • podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) lub 
  • innego podmiotu,  niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.   

Tak więc, wysyłając towar osobie fizycznej z Niemiec mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju.

Sprzedawcą towaru jest polski podatnik VAT, nabywcą podmiot z kraju członkowskiego UE, który nie jest obowiązany do rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (osoba prywatna).
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.  
Sprzedaż wysyłkową do Niemiec (na rzecz osób fizycznych) dostawę towarów uznaje się za dokonaną w Polsce, o ile nie zostanie przekroczony próg o wartości 100.000 euro. Oznacza to, że jeżeli towar jest wysyłany do Niemiec z Polski dla konsumenta i firma nie przekroczyła tego progu w tym i poprzednim roku, to opodatkowuje sprzedaż w Polsce.
Należy pamiętać, aby podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju prowadził ewidencje sprzedaży do poszczególnych państw UE, gdyż ma to na celu określenie momentu przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej obowiązującego w danym kraju.
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju podatnik ma zawsze obowiązek wystawienia faktury, bez względu na status nabywcy. Jeśli sprzedaż wysyłkowa opodatkowana jest w Polsce, to faktura powinna być wystawiona zgodnie z polskimi zasadami i według stawek obowiązujących w kraju. Zgodnie zaś z ugruntowanym już stanowiskiem organów podatkowych, sprzedaż dokonana na rzecz osób prywatnych, która obowiązkowo jest udokumentowana fakturą, nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
Odnośnie kosztów wysyłki, powinny być ujęte na fakturze sprzedaży. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania, w poz. 18 podatek należny, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania, w poz. 20 podatek należny.
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 23, art. 23 ust. 2, art. 29a ust. 1 i ust. 6, art.106b ust.1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.