Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

December 1, 2013

Sprzedaż wysyłkowa rowerów z Francji do Polski

0 849

Spółka z siedzibą we Francji produkuje rowery. Dużą część tych rowerów sprzedaje klientom indywidualnym z Polski, którzy składają zlecenie internetowe. Towary te są wysyłane do Polski Jak ta sprzedaż jest opodatkowana?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy francuski podatnik dokonuje wysyłkowej sprzedaży indywidualnym klientom z Polski, miejscem opodatkowania może być zarówno terytorium Polski jak i Francji, w zależności od kwoty, jaką osiągnął podmiot francuski z tytułu sprzedaży wysyłkowej na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) dostawa, o której mowa w przedstawionym pytaniu, stanowi szczególny rodzaj sprzedaży, zwanej sprzedażą wysyłkową na terytorium kraju. Zgodnie z art.2 pkt 24 ustawy pod pojęciem tym rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art.15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem w rozumieniu art.15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zatem, sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju ma miejsce, gdy podatnik podatku od wartości dodanej (w tym wypadku Spółka francuska) będzie wysyłać towar do innego kraju Wspólnoty – Polski, a nabywcą towaru będzie osoba fizyczna lub osoba prawna, na której nie ciąży obowiązek rozliczenia transakcji z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W przypadku tego rodzaju sprzedaży francuska Spółka może przyjąć zasadę, że będzie rozliczać VAT na terytorium Francji pod warunkiem, że całkowita wartość sprzedaży towarów wysyłanych lub transportowanych na terytorium Polski (w tym wypadku rowerów), pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, będzie mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty 160.000zł (art.24 ust.2 ustawy o VAT). Zasadę tę stosuje się jednak pod warunkiem, że wartość wskazanych powyżej towarów wysyłanych lub transportowanych na terytorium Polski, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 160.000zł (art. 24 ust.3 ustawy o VAT).

Zatem w omawianym przypadku francuska Spółka rozliczy VAT z tytułu sprzedaży wysyłkowej do Polski na terytorium Francji jeżeli wartość tej sprzedaży będzie w roku 2013 równa lub niższa niż 160.000zł, pod warunkiem, że w roku ubiegłym sprzedaż wysyłkowa na terytorium Polski nie przekroczyła kwoty 160.000zł.

W omawianym przypadku Spółka francuska może jednak dokonać wyboru miejsca opodatkowania korzystając z możliwości opodatkowania w państwie przeznaczenia czyli w Polsce. W taki przypadku, Spółka będzie zobowiązana pisemnie poinformować naczelnika urzędu skarbowego w Polsce (Drugi Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście) o skorzystaniu z tego wyboru, mimo nieprzekroczenia kwoty 160.000zł. Zawiadomienie to należy złożyć co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z tej opcji (art.24 ust.4 i 5 ustawy o VAT). Wybór tej formy opodatkowania będzie obowiązywał co najmniej przez dwa lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w takim trybie.

Skorzystanie z opcji opodatkowania dostawy towaru w państwie przeznaczenia czyli Polsce oznacza, że Spółka będzie miała również obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT w Polsce i rozliczać tę dostawę na zasadach oraz według stawek podatkowych obowiązujących na terytorium naszego kraju. W przypadku, gdy po upływie terminu 2 lat Spółka chciałaby zrezygnować z opodatkowania na terytorium Polski, zobowiązana będzie również zawiadomić na piśmie naczelnika urzędy skarbowego o tej rezygnacji (art.24 ust.7 ustawy).

Należy pamiętać, że, w sytuacji, gdy sprzedaż wysyłkowa do Polski przekroczy w trakcie roku limit 160.000zł, lub w sytuacji, gdy wartość sprzedaży przekroczyła ten limit w poprzednim roku, Spółka nie ma możliwości wyboru miejsca opodatkowania, a jej sprzedaż obowiązkowo podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.

Dagmara Kamieńska