Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy przy sprzedaży wysyłkowej z Polski do Niemiec podatnik powinien zarejestrować się do VAT w Niemczech? Wartość sprzedaży wynosi około 20.000 euro.

Odpowiedź

W sytuacji, gdy wartość sprzedaży wysyłkowej do Niemiec wynosi około 20.000 euro, nie ma obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 23 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z  terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z  zastrzeżeniem ust.  2. W  przypadku sprzedaży wysyłkowej z  terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w  ramach sprzedaży wysyłkowej z  terytorium kraju, pomniejszona o  kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w  danym roku od kwoty wyrażonej w  złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Według zasad ogólnych VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE należy rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Jednak nie dotyczy to sprzedaży do określonych limitów. W przypadku sprzedaży do Niemiec limit ten wynosi 100.000 euro.   Zatem, jeśli Czytelnik w ciągu roku podatkowego nie przekroczy wskazanego limitu, to należy opodatkować transakcję na terytorium kraju 
i zapłacić podatek w Polsce. Dopiero po przekroczeniu limitu, należy zarejestrować się do celów VAT w Niemczech.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) w poz. 19 i 20: dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%.
 

Podstawa prawna: art.23 ust.1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.