Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

July 25, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Stawka 0% dla sprzedaży plecaków na rzecz kontrahenta austriackiego

0 1389

Jesteśmy firmą, która zajmuje się produkcją sportowych akcesoriów. Mamy VAT unijny i status czynnego podatnika VAT. Podpisaliśmy umowę na sprzedaż plecaków z kontrahentem austriackim. Z tym, że my przesyłamy nasz materiał do zakładu w Austrii. Tam szyte są plecki, które następnie przekazywane są do Polski. W Polsce są pakowane i bezpośrednio już wysyłane na rzecz innego kontrahenta austriackiego. Czy my rozpoznajemy dwa razy WDT ze stawką 0%, bo to są niezależni od siebie kontrahenci z Austrii?

ODPOWIEDŹ
Nie, podwójne WDT ze stawką 0% nie wystąpi. Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia w deklaracji podatkowej dwóch odrębnych transakcji. W pierwszym przypadku będzie to import usługi (szycie ze swojego materiału plecaków w zakładzie produkcyjnym kontrahenta austriackiego), natomiast w drugim sprzedaż gotowych i uszytych już plecaków na rzecz kolejnego kontrahenta również austriackiego powinna być rozliczona już, jako WDT ze stawką 0%.

UZASADNIENIE
Import usług rozumiany jest, w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jako świadczenie usług, dla których podatnikiem staje się usługobiorca.  Zgodnie natomiast z art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 

  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, 
  • usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do transakcji unijnych.

Z kolei, zgodnie z art. 28b ustawy, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi świadczonej przez podatnika na rzecz innego podatnika jest siedziba usługobiorcy.

Z opisu sytuacji wynika, że Czytelnik, zarejestrowany do VAT-UE czynny podatnik VAT, nabył usługę szycia plecków w zakładzie produkcyjnym w Austrii od kontrahenta austriackiego. Wykorzystuje swój własny materiał do szycia, a kontrahent austriacki świadczy usługę na tym powierzonym materiale. Nie ma w tej sytuacji przeniesienia prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel a kontrahenta austriackiego, ponieważ cały czas materiał ten, a potem gotowe plecaki są własnością Czytelnika. Gotowe plecaki powracają na terytorium kraju w celu dalszej odsprzedaży. Zatem w opisanej sytuacji wysyłka materiału w celu uszycia plecaków  nie stanowi WDT. Natomiast Czytelnik nabywa usługę szycia od kontrahenta  austriackiego, która podlega opodatkowaniu przez Czytelnika jako import usług. Obowiązek podatkowy z tytułu importu powstaje zgodnie z ogólną zasadą, czyli z momentem wykonania usługi lub, w przypadku gdy przed wykonaniem usługi dokonano całości bądź części zapłaty, z chwilą dokonania zapłaty. Podstawą opodatkowania jest cała kwota należna, którą Czytelnik ma zapłacić kontrahentowi z Austrii. Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 

Natomiast inaczej będzie już rozliczona druga transakcja, czyli sprzedaż uszytych plecaków do innego kontrahenta z Austrii. Czytelnik powinien rozpoznać swoją sprzedaż jako WDT ze stawką 0%, jeżeli będą spełnione łącznie następujące warunki:

  • nabywca posiada i posługuje się ważnym i aktywnym numerem do transakcji wewnątrzwspólnotowych,
  • Czytelnik ma w swojej dokumentacji  dowody, że towar został wywieziony z kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium kraju unijnego innego niż terytorium kraju,
  • dostawca wykazując w deklaracji podatkowej powyższą dostawę, jako WDT jest zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-UE.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Import usług w VAT-7 wykazujemy po stronie podatku należnego w pozycji 29 wartość netto i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 – wartość netto i w pozycji 46 – podatek naliczony. WDT w pozycji 21 deklaracji należy wykazać podstawę opodatkowania
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1, art. 28b, art. 42 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a, ust. 10b pkt 3 i ust. 10i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług