Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

September 30, 2013

Stawka VAT przy zaliczce na poczet eksportu towarów

0 979

W czerwcu 2013 roku nasza spółka otrzymała 100% zaliczki na eksport towarów, opodatkowała ją stawką 0% VAT i wykazała w deklaracji VAT–7 jako eksport towarów. W lipcu tego roku nastąpił wywóz towarów (eksport bezpośredni). Spółka posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Do końca września nie otrzymaliśmy dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Czy mamy obowiązek dokonania korekty zaliczki i wykazania sprzedaży ze stawką VAT 23 % jak na terytorium kraju?

ODPOWIEDŹ

Spółka powinna dokonać korekty deklaracji VAT-7 za czerwiec 2013 rok (czyli deklaracji, w której została wykazana zaliczka ze stawką VAT 0%) i opodatkować ją stawką właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju w rozliczeniu za sierpień 2013 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art.19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1. Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art.19 ust.11 ustawy o VAT). Natomiast w ust.12 cytowanego artykułu ustawodawca określił, że powyższy moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy również otrzymanych zaliczek w przypadku eksportu towarów pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Zatem w omawianym przez Państwa przypadku, w związku z tym, że wywóz towarów nastąpił w terminie 6 miesięcy od otrzymania zaliczki, Spółka prawidłowo rozliczyła otrzymaną zaliczkę ze stawką podatku 0%, którą wykazała w deklaracji za czerwiec 2013 roku. Jednocześnie, na podstawie §10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług dla, których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (tzw. rozporządzenia fakturowego), Spółka była zobowiązana wystawić fakturę stwierdzającą otrzymanie zaliczki. Przy czym faktura winna być wystawiona nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymaliście Państwo zaliczkę.

Przepisy ustawy o VAT nie wyjaśniają w sposób szczegółowy jak należy postąpić, gdy otrzymanie zaliczki zostało potwierdzone fakturą z zerową stawką VAT, dostawa towarów nastąpiła w terminie sześciu miesięcy natomiast spółka nie otrzymała w odpowiednim terminie dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii. Zgodnie z art.41 ust.6 ustawy o VAT stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie bezpośrednim towarów, pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast na podstawie art.41 ust.7 ustawy, jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie będą miały zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zatem, w omawianym przypadku Spółka winna opodatkować eksport towarów stawką właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju, w terminie o którym mowa w art.41 ust.7 ustawy o VAT, tj. w rozliczeniu za sierpień 2013 roku. Nie otrzymaliście bowiem Państwo do dnia złożenia deklaracji za ten miesiąc dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Jednocześnie jesteście Państwo zobowiązani dokonać korekty deklaracji, w której została wykazana zaliczka ze stawką VAT 0%. Natomiast otrzymanie przez Spółkę dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej będzie upoważniać do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymacie Państwo ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy o VAT).

Stanowisko to potwierdza pismo Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-2025/08-5/PR z 15 lutego 2009 roku.

Opisany powyżej sposób postępowania pozwoli, zdaniem Redakcji, na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w piśmiennictwie oraz w interpretacjach podatkowych można znaleźć stanowisko wskazujące na odmienny sposób postępowania w opisanym przypadku. W piśmie z 30 lipca 2007 roku nr ŁUS-III-2-443/123/07/TL Łódzki Urząd Skarbowy stanął na stanowisku, że całkowite rozliczenie zaliczki obejmującej 100 % należności z tytułu eksportu towarów, powinno ograniczyć się do deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania zaliczki. Zdaniem organu podatkowego, w przypadku braku dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, opodatkowanie zaliczki krajową stawką VAT powinno nastąpić w deklaracji za miesiąc otrzymania zaliczki, a w przypadku otrzymania wymaganej przepisami dokumentacji, korekty podatku należnego nie należało dokonywać w ramach bieżącego rozliczenia (za miesiąc otrzymania potwierdzenia), lecz poprzez złożenie korekty deklaracji za okres otrzymania zaliczki.

Dagmara Kamieńska