Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

July 7, 2015

Świadczenie usług przez Gminę na podstawie umów cywilnoprawnych a VAT

0 986

Gmina, świadcząc na rzecz podmiotów usługi bądź dokonując odpłatnej dostawy towarów, działa w charakterze podatnika podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2015 roku nr IPTPP1/4512-229/15-2/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zdecydowana większość z tych zadań jest realizowana w ramach reżimu publicznoprawnego. Niemniej jednak wybrane zadania własne Gmina wykonuje na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych pisemnych lub ustnych i pobiera za nie wynagrodzenie.

W ramach tychże zadań wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych dokonuje w szczególności:

  • świadczenia usług w zakresie dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków przy pomocy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz

  • sprzedaży, dzierżawy nieruchomości - dotyczy w szczególności sprzedaży gruntów budowlanych, dzierżawy budynków oraz lokali na cele prowadzenia działalności gospodarczej lub mieszkaniowe.

Wykonywane czynności cywilnoprawne Gmina dokumentuje fakturami VAT lub paragonami, ujmuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT oraz odprowadza należny podatek VAT do urzędu skarbowego.

Wątpliwości Gminy budzi kwestia opodatkowania podatkiem VAT przedmiotowych czynności wykonywanych przez Gminę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, iż jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany, wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego. Bowiem tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż czynności dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków przy pomocy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz sprzedaży, dzierżawy nieruchomości są realizowane w ramach zawartych umów cywilnoprawnych, a Gmina pobiera za nie wynagrodzenie, to czynności te będą się wpisywać w czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, a Gmina w zakresie ich realizacji będzie działała jako podatnik VAT. Wobec tego w powyższych przypadkach Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej, zatem nie korzysta z wyłączenia zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.