Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W lutym 2013 roku złożyłam w urzędzie skarbowym korekty deklaracji VAT- 7 za lata 2008 do 2011. Pracownik urzędu skarbowego poinformował mnie, że muszę jeszcze raz skorygować deklaracje, gdyż za okres od stycznia do listopada 2008 roku nie mogę zwiększyć podatku naliczonego. Czy urzędnik ma rację?

ODPOWIEDŹ

Tak, urzędnik ma rację w części, nie można skorygować podatku naliczonego za miesiące od stycznia do grudnia 2008 roku w deklaracjach złożonych w urzędzie skarbowym w 2013 roku.

UZASADNIENIE

W myśl ogólnej zasady zawartej w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art.86 ust.10 ustawy o VAT prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę VAT. Podatnik może zatem odliczyć podatek naliczony (skorzystać z prawa do odliczenia), ale nie ma takiego obowiązku.

Generalną zasadą jest, że podatek naliczony można odliczyć z chwilą otrzymania faktury VAT od kontrahenta, ewentualnie w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W ustawie o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym do ustawy zostały jednak określone wyjątki od generalnej zasady dotyczącej odliczania podatku naliczonego, kiedy to prawo do odliczenia VAT powstanie na przykład w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności (faktury za media), lub, w przypadku faktur z adnotacją „metoda kasowa”, w rozliczeniu za miesiąc uregulowania całości lub części należności wynikającej z takiej faktury.

Jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia podatku w obowiązujących terminach, może go odliczyć poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym prawo to wystąpiło (art.86 ust.13 ustawy o VAT). Należy pamiętać, że powyższy przepis określa ostateczny termin na dokonanie korekty, która musi mieć miejsce nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W urzędzie poinformowano Panią, że za okres od stycznia do listopada 2008 roku nie może Pani zwiększyć podatku naliczonego w deklaracjach złożonych w 2013 roku. O ile bezspornym jest termin do skorygowania podatku naliczonego za miesiące od stycznia do listopada 2008 roku, wątpliwości budzi termin skorygowania podatku naliczonego za grudzień 2008 roku. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej w grudniu 2008 roku przysługiwało Pani za miesiące grudzień 2008, styczeń i luty 2009. Wydawać by się zatem mogło że pięcioletni termin dokonania korekty należy liczyć od początku 2009 roku, jako że prawo do odliczenia przysługiwało w tym roku. I w takim przypadku korektę deklaracji mogłaby Pani złożyć do końca 2013 roku. Art.86 ust.13 ustawy o VAT mówi jednak, że okres ten należy liczyć od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, a nie w którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenia można dokonać aż w trzech okresach rozliczeniowych, natomiast samo prawo do odliczenia wystąpiło w grudniu 2008 roku. Co za tym idzie, pięcioletni okres należy tutaj liczyć od początku roku 2008 i upłynie on z końcem roku 2012.

W opisanej przez Panią sytuacji, korekty podatku naliczonego za cały rok 2008 można było dokonać nie później niż w ciągu 5 lat licząc od początku 2008 roku (czyli roku w którym wystąpiło prawo do odliczenia), do końca 2012 roku. Natomiast w roku 2013 można złożyć korekty zwiększające podatek naliczony za lata 2009, 2010 i 2011, gdyż termin na dokonanie korekty liczony od początku roku, w którym prawo do odliczenia wystąpiło, nie przekroczył 5 lat.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 27 lipca 2012 roku, sygn. akt I SA/Wr 615/12.

Iwona Porez