Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W lutym miało miejsce WNT. Kontrahent angielski wystawił mi fakturę z podatkiem pomimo, że on i ja jesteśmy zarejestrowani jako podatnicy UE. W lipcu przysłał mi fakturę korektę bez VAT, ale wystawioną w lutym. Kiedy powinnam dokonać korekty - w lutym (data wystawienia faktury) czy w lipcu (w dacie jej otrzymania)?

ODPOWIEDŹ

Fakturę korygującą należy ująć w okresie jej otrzymania tj. w lipcu.

UZASADNIENIE

W myśl art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem ma miejsce wówczas gdy spełnione są łącznie warunki:

  1. kupujący nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

  2. towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednocześnie przepisy ustawy uznanie transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uzależniają od statusu dostawcy i nabywcy, a mianowicie :

• dostawcą towarów musi być podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej;

• nabywcą musi być:

  • a) podatnik od towarów i usług lub podatnik od wartości dodanej, a towary przez niego nabywane mają służyć jego działalności gospodarczej;

  • b) osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT

- z zastrzeżeniem art.10 ustawy.

Ponadto wewnątrzwspólnotowe nabycie występuje zawsze, niezależnie od statusu dostawcy i nabywcy, gdy jego przedmiotem są nowe środki transportu.

W świetle przedstawionego problemu należałoby uznać, iż nastąpiło WNT z tym, że transakcja została nieprawidłowo udokumentowana, gdyż angielski kontrahent na wystawionej fakturze naliczył podatek od wartości dodanej. W takiej sytuacji po otrzymaniu faktury wystawionej w lutym polska firma powinna ją opodatkować podatkiem VAT oraz ująć po stronie zakupów i sprzedaży. Podstawą opodatkowania transakcji będzie kwota brutto (z podatkiem) z uwagi na to, iż podstawą opodatkowania transakcji WNT jest kwota, którą nabywca jest zobowiązany zapłacić kontrahentowi (art.29a ust. 1 w związku z art. 30a ust.1 ustawy o VAT).

Rozpatrując problem okresu w jakim powinna być ujęta faktura korygująca (wystawiona w lutym), którą czytelniczka otrzymała w lipcu należy kierować się zapisami art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy. Wynika z niego, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 powstaje zgodnie z ust. 10, tj. w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że podatnik:

  • a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

  • b) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Ponadto:

  • w przypadku nieotrzymania w w/w terminie faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin (art. 86 ust. 10g ustawy)

  • otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. a, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę (art. 86 ust. 10h ustawy).

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, iż warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej WNT. Powyższe wskazuje na to, iż korektę wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać w okresie otrzymania od kontrahenta faktury korygującej.

Reasumując, korektę wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Czytelniczka powinna rozliczyć w okresie otrzymania od kontrahenta faktury korygującej tj. w lipcu. Podobne stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w z dnia 2 października 2014 r. (ILPP4/443-336/14-2/BA).

Ryszard Bielik