Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

May 27, 2020

NR 102 (Czerwiec 2020)

Termin na złożenie zawiadomienia o zapłacie na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT

0 1156

Czytałam, że planowano przedłużenie terminu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT. Jednak w ordynacji termin ten to nadal 3 dni. Czy przepis ten obowiązuje?

Odpowiedź

Tak, przepis ten nadal obowiązuje. Jednak na czas epidemii termin na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT wynosi 14 dni.

Uzasadnienie

Art.  117ba § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że podatnik, o  którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, na  rzecz  którego dokonano dostawy towarów lub świadczenia usług, odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem wraz z dostawcą towarów lub usługodawcą zarejestrowanym na  potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, za jego zaległości podatkowe w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na  tę dostawę towarów lub to świadczenie usług, jeżeli zapłata należności za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w  wykazie podmiotów, o  którym mowa w  art.  96b ust. 1 ustawy z  dnia 11 marca 2004  r. o  podatku od towarów i usług, a z  odrębnych przepisów wynika obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego. 
Podatnik, o którym mowa w  art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o VAT, który na podstawie umowy zawartej z dostawcą towarów lub usługodawcą zarejestrowanym na  potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny albo nabywcą towarów lub usługobiorcą jest obowiązany do  pobrania należności od nabywcy towarów lub usługobiorcy za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, i przekazania jej w całości albo części dostawcy towarów lub usługodawcy, oraz  który dokonał zapłaty tej należności przelewem na  rachunek inny niż zawarty na  dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w  art.  96b ust. 1 ustawy z  dnia 11 marca 2004 roku o  podatku od towarów i usług, odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem wraz z dostawcą towarów lub usługodawcą za jego zaległości podatkowe w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na tę należność, a z odrębnych przepisów wynika obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego.
Jednak przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, w  przypadku gdy podatnik ten złożył zawiadomienie o  zapłacie należności na  ten rachunek do  naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu (art.117ba § 3 Ordynacji). 
W związku z epidemią koronawirusa, wprowadzono ustawę z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z obieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza liczne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z epidemią - głównie są to ulgi w spłacie należności, ułatwienia w płatnościach podatków i składek ZUS, dopłaty do kredytów i wsparcie rynku pracy. Zmiany te dotyczą także odroczenia i przesunięcia terminów kilku obowiązków w VAT.    
Na mocy art.  1 pkt 14 powołanej ustawy,  w ustawie z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374) po art. 15 dodano m.in. art. 15zzn w brzmieniu:
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia, o którym mowa w art. 117ba § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, art. 14 ust. 2i pkt 2 lub art. 22p ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 12 ust. 4j pkt 2 lub art. 15d ust. 4 ustawy 
z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.  [12])) przedłuża się do 14 dni od dnia zlecenia przelewu. 
Zatem, termin na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, przedłużono do 14 dni od dnia zlecenia przelewu. 
 

Podstawa prawna: art. 117ba § 1 – 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, art. 1 pkt 14 ustawy z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...)