Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Termin rozliczenia faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania

Artykuły | July 27, 2020 | NR 104
0 956

Wystawiliśmy fakturę korygującą sprzedaż in minus w marcu 2020, nie pomniejszyłam do dzisiaj VAT należnego z tej korekty, bo nie miałam potwierdzenia odbioru. Okazało się teraz, że klient w maju wysłał potwierdzenie otrzymania tej korekty na e-mail do jednego z naszych pracowników. Kiedy mam obowiązek zmniejszyć VAT należny z tej faktury korygującej? Czy mogę zmniejszyć VAT teraz w lipcu, czy muszę się cofnąć do maja? Można odliczyć w ciągu 2 miesięcy, prawda...?
 

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może zmniejszyć podatek należny poprzez skorygowanie deklaracji VAT za miesiąc w którym jego kontrahent otrzymał fakturę korektę. Jeżeli kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korygującą w marcu lub kwietniu, a Czytelnik potwierdzenie jej odbioru otrzymał w maju i nie później niż do 25 dnia tego miesiąca fakturę korygującą powinien rozliczyć  w deklaracji za kwiecień. Jeżeli potwierdzenie Czytelnik otrzymał między 26 a 31 maja to korektę należy rozliczyć w deklaracji za maj. Również w przypadku gdy kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korektę 
w maju to to Czytelnik powinien rozliczyć ją w deklaracji za maj.
Dwumiesięczny termin na odliczenie, o którym Czytelnik wspomniał, dot. odliczenia podatku naliczonego, a nie rozliczenia korekty podatku należnego.

UZASADNIENIE

W praktyce zdarza się, że po wystawieniu faktury VAT okazuje się, że zawiera ona błędy. Wówczas należy postąpić zgodnie z przepisami dot. podatku od towarów i usług, które wskazują na zasady korygowania faktur w zależności od zaistniałej sytuacji.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury, stwierdzono m.in. pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 i ust. 14 ustawy, w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. 
Zatem, aby wystawca faktury korygującej mógł dokonać obniżenia podstawy opodatkowania, jak w przypadku Czytelnika, musi posiadać potwierdzenie jej odbioru. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej należy posiadać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał korektę tak więc, przy założeniu, że kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korygującą w marcu lub kwietniu, a Czytelnik potwierdzenie jej odbioru otrzymał w maju i nie później niż do 25 dnia tego miesiąca fakturę korygującą powinien rozliczyć  w deklaracji za kwiecień. Jeżeli potwierdzenie Czytelnik otrzymał między 26 a 31 maja to korektę należy rozliczyć w deklaracji za maj. Również w przypadku gdy kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korektę w maju to Czytelnik powinien rozliczyć ją w deklaracji za maj.
Dwumiesięczny termin na odliczenie o którym Czytelnik wspomniał dot. odliczenia podatku naliczonego, a nie rozliczenia korekty podatku należnego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(20) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny. Sprzedaż ze stawką 8 % należy wykazać w poz.17: podstawę opodatkowania i w poz.18 podatek należny.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 13 i ust.14, art. 106j. ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. art.81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.