Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

September 1, 2015

Termin ujęcia faktury korygującej w deklaracji VAT-7

0 1010

Polski podatnik VAT dla polskiego podatnika VAT wykonał usługę transportu, wystawił w czerwcu fakturę ze stawką 23% VAT i tak też zostało to ujęte w deklaracji VAT za czerwiec. W lipcu okazało się, że była to usługa transportu międzynarodowego i wystawiono korektę stosując VAT 0%. Na ten moment podatnik nie posiada dokumentacji wskazanej w art. 83 ust. 5 ustawy. Kiedy ująć korektę w deklaracji VAT - czerwiec czy lipiec?

ODPOWIEDŹ

Fakturę korygującą mającą wpływ na obniżenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku od towarów i usług ujmuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Dodatkowym warunkiem w opisanym przypadku jest posiadanie dokumentów potwierdzających prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

UZASADNIENIE

Co do zasady stawką właściwą do opodatkowania podatkiem od towarów usług, usług świadczonych na terytorium kraju jest stawka w wysokości 23%. Jednakże pod pewnymi warunkami ustawodawca obniżył do 0% wysokość stawki podatku na świadczenie min. usług transportu międzynarodowego. Zasady opodatkowania usług transportowych obniżoną stawką regulują przepisy art. 83 ust 1 pkt 23 w powiązaniu z ust. 5 oraz ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Należy zwrócić uwagę, że powyższe normy prawne wyraźnie wskazują, że podstawą do zastosowania obniżonej stawki jest posiadanie dokumentów wskazanych w powołanych normach prawnych. Dlatego też właściwym powinno być wystawienie faktury korygującej dopiero w momencie posiadania dokumentów stanowiących dowód świadczenia usługi transportu międzynarodowego.

Odnosząc się natomiast do momentu ujecia w deklaracji VAT-7 korekty faktury należy powołać sie na art. 29a ust. 13. Zgodnie z jego brzmieniem w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Powołany przepis należy powiązać z ust. 14 art. 29a zgodnie z którym przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna. W przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia ze zmianą podstawy opodatkowania, a jedynie ze zmniejszeniem wysokości podatku wykazanego na fakturze dlatego w pierwszej kolejności należy odnieść się do ust. 14, a później do ust. 13 art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl powołanych przepisów podstawą do ujęcia korekty faktury mającej wpływ na obniżenie podstawy opodatkowania lub obniżenie wysokości podatku jest posiadanie potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez usługobiorcę. Tym samym w przedmiotowej sprawie termin ujęcia korekty w deklaracji VAT-7 zależy od terminu uzyskania potwierdzenia otrzymania korekty przez usługobiorcę. Nie ma tu znaczenia termin wystawienia faktury korygującej czy faktury pierwotnej. Jedynym czynnikiem, na który należy jeszcze zwrócić uwagę jest posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniających do zastosowania stawki 0%.

Agnieszka Kołodziejczak