Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

April 2, 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Termin wystawienia faktury oraz obowiązek podatkowy z tytułu usługi dzierżawy

0 3398

Gmina zawiera umowy na dzierżawę gminnych nieruchomości pod tablice reklamowe z przedsiębiorcami w różnych miesiącach, ale z terminem płatności do 31 marca. Zapis w umowie brzmi „... wydzierżawiający wystawi fakturę vat. Czynsz dzierżawny płatny będzie z góry do dnia 31 marca każdego roku, przelewem bankowym na rachunek Wydzierżawiającego...” Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Kiedy należy  najpóźniej wystawić fakturę vat? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź

Fakturę należy wystawić najpóźniej 31 marca. Zakładając, że faktura zostanie wystawiona 31 marca, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia tj. 31 marca.

 

Uzasadnienie

W omawianym przypadku zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dzierżawy powstaje w chwili wystawienia faktury. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury (art.19a ust.7 ustawy o VAT). W tym miejscu należy odwołać się do art.106i ust.3 pkt 4 ustawy o VAT, który wskazuje, że fakturę z tytułu umowy dzierżawy wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności. Jak wynika z powołanych przepisów ustawodawca uzależnił moment powstania obowiązku podatkowego od terminu wystawienia faktury, a ten z kolei od terminu płatności.

Należy również zwrócić uwagę, że wydzierżawiający nie ma obowiązku umieszczenia na fakturze terminu płatności, co wynika z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Mimo, iż obowiązek taki nie istnieje warto informację o terminie zapłaty umieścić na fakturze. Może okazać się ona istotna dla określenia terminu wystawienia faktury, jak również w celu ewentualnego późniejszego skorzystania z ulgi na złe długi.

W przedmiotowej sytuacji wskazano, że termin zapłaty upływa 31 marca każdego roku. Zatem fakturę należy wystawić najpóźniej 31 marca. Zakładając, że faktura zostanie wystawiona we wskazanym dniu, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia tj. 31 marca (stąd obowiązek podatkowy w marcu).

Prosimy pamiętać, że bez znaczenia – zarówno dla momentu wystawienia faktury, jak również dla momentu powstania obowiązku podatkowego – pozostaje wpływ zapłaty na konto. Także otrzymanie zaliczki, zadatku, przedpłaty lub raty z tytułu dzierżawy nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Wynika to z brzmienia art. 19a ust.8 ustawy o VAT, który co do zasady nakłada obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymania wpłaty za wykonaną usługę lub towar jednakże zastrzega wyjątek dla usług wymienionych w ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, tj. dla usługi najmu, dzierżawy.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (19) dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać: w pozycji 19 - podstawę opodatkowania i w pozycji 20 -  podatek należny.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.19a ust.5 pkt 4 lit. b i ust.7, art. 106e ust. 1, art.106i ust.3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.