Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

July 1, 2018

Udokumentowanie sprzedaży i wymiany opon dla kontrahenta z UE

0 2528

Sprzedałem kontrahentowi z UE opony i dokonałem ich wymiany w Polsce. Wystawiam fakturę z 23% VAT - nie dostanę potwierdzenia wywozu. Klient chce teraz oddzielnie fakturę za opony i za montaż - czy na wymianę opon mam wystawić fakturę z NP?

ODPOWIEDŹ

Tak, usługa wymiany opon dla podatnika z Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

W przypadku transakcji, złożonych zarówno z dostawy towaru jak i jego montażu, wątpliwości podatników powoduje ustalenie, czy dana sprzedaż stanowi dostawę towaru, czy świadczenie usługi.

Z dostawą towarów mamy do czynienia wtedy, gdy jej skutkiem jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z licznych orzeczeń Sądów wynika, że jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów i ich montażu, to dla określenia, czy ma on do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usług, zasadnicze znaczenie ma określenie głównego elementu transakcji. W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdziemy niestety definicji świadczenia kompleksowego. Należy uznać, że jeśli czynności tworzą świadczenie o charakterze kompleksowym, wówczas również dla celów VAT powinny tworzyć całość. Z kolei, na podstawie utrwalonej już linii orzeczniczej uznaje się, że decydująca w tej kwestii jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, np. z usługi kompleksowej, dla nabywcy będą one miały jakąś istotną wartość.

Zdaniem Redakcji, jeżeli klient zwrócił się o osobne udokumentowanie dostawy opon i ich montażu Czytelnik może oczywiście wystawić odrębne faktury.

Co do dostawy opon w Polsce, nie ma wątpliwości, że jest to transakcja krajowa, opodatkowana stawką podstawową 23%. Czytelnik co prawda dokonał sprzedaży dla kontrahenta z UE ale też wie, że nie otrzyma potwierdzenia wywozu opon zatem prawidłowo uznał sprzedaż jako krajową i opodatkować stawką VAT 23%.

Odnośnie usługi montażu, Czytelnik winien wystawić fakturę bez podatku, ponieważ to kontrahent zobowiązany jest do rozliczenia podatku od wartości dodanej.

Zgodnie bowiem z przepisami, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W takich przypadkach w polu stawka podatku stosuje się najczęściej adnotację „np” - nie podlega opodatkowaniu. Dodatkowo na fakturze powinien również zostać umieszczony zapis „odwrotne obciążenie”. Należy również pamiętać, że wystawiając fakturę dokumentującą świadczenie usług na rzecz kontrahenta z Niemiec, Czytelnik ma obowiązek dokonania rejestracji dla celów transakcji wewnątrzunijnych oraz złożenia informacji podsumowującej VAT-UE.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju należy wykazać w pozycji 11 podstawę opodatkowania, a także w pozycji 12. Sprzedaż opodatkowaną stawką VAT 23% w poz. 19 podstawę opodatkowania oraz w poz. 20 podatek należny. W informacji podsumowującej VAT-UE informację o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług należy wykazać w części E.

 Karol Zen

<span><span><span><span>Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art.28b, art. 97 ust. 3 pkt 2, art.100 ust.1 pkt.4, art.106b ust 1, art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.</span></span></span></span>