Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , NIERUCHOMOŚCI , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 30, 2012

Udostępnienie obiektu sportowego zagranicznemu podmiotowi

0 1039

Kompleksowe udostępnienie obiektu sportowego w celu organizacji imprezy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w miejscu położenia nieruchomości stawką podstawową.

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP3/443-874/11-2/JF z 16 września 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Ośrodek, który jest Instytucją Gospodarki Budżetowej w rozumieniu art. 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych, utworzoną w celu realizacji zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej, udostępnił obiekt sportowy położony w Polsce w celu przeprowadzenia imprezy sportowej połączonej z imprezą kulturalną (występy zespołów muzycznych). Był on zobowiązany przygotować i udostępnić obiekt, a także zapewnić część prac związanych z obsługą w czasie trwania imprezy. Organizatorem imprezy był podmiot mający siedzibę w Szwajcarii. Umowa oprócz opłaty za udostępnienie obiektu przewidywała odrębnie także zwrot kosztów zużycia wody i energii elektrycznej według rzeczywistego zużycia (odczyt licznika). Oba podmioty są podatnikami VAT. Ośrodek nie prowadził sprzedaży biletów wstępu, ani nie uzyskał przychodu z tego tytułu.

W związku z powyższym, Ośrodek zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem o miejsce świadczenia opisanej usługi, o stawkę VAT w odniesieniu do tych usług oraz o to, czy należy wystawić fakturę w jednej łącznej kwocie z zastosowaniem jednej stawki VAT dla usługi podstawowej (udostępnienie obiektu), czy też koszty zużycia energii i wody wykazać w odrębnych pozycjach i zastosować stawkę właściwą dla tych usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług określona została w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jeden z wyjątków od tej reguły, w odniesieniu do usług związanych z nieruchomościami, został określony w art. 28e jako miejsce położenia nieruchomości. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Ze stanu sprawy wynika, iż Ośrodek świadczy usługę przygotowania, udostępnienia i częściowej obsługi obiektu sportowego położonego w Polsce dla organizatora imprezy sportowej i kulturalnej z siedzibą w Szwajcarii. W takich okolicznościach przedmiotem udostępnienia jest nieruchomość. Zatem, w celu określenie miejsca świadczenia ww. usługi zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy. Wobec tego z racji położenia obiektu sportowego należy uznać, iż świadczona usługa jest świadczona w Polsce.

Odnosząc się do rozliczenie kosztów mediów, organ podatkowy wskazał, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Okoliczność, iż Spółka, w ramach udostępnienia obiektu obciąża usługobiorcę kosztami zużycia wody i energii elektrycznej, nie stanowi wystarczającej podstawy, aby uznać, że dostawa wody i energii stanowi świadczenie odrębne. Przedmiotem świadczenia jest bezspornie udostępnienie obiektu. W tym przypadku koszty mediów należy uznać za ściśle związane z udostępnieniem obiektu (świadczeniem zasadniczym), bowiem odsprzedaż energii i wody przez Wnioskodawcę organizatorowi imprezy, w sytuacji gdy ten nie ma zawartej umowy bezpośrednio z faktycznym dostawcą mediów, nie jest świadczeniem odrębnym.

Wobec tego w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z usługą kompleksową, której zasadniczym elementem jest udostępnienie nieruchomości w celu organizacji imprezy rozrywkowej (sportowej i kulturalnej), natomiast koszty mediów należy uznać za element cenotwórczy kompleksowej usługi. Tym samym, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, koszty te zwiększają podstawę opodatkowania świadczonej usługi.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem świadczenia jest udostępnienie obiektu sportowego w celu organizacji imprezy sportowej i kulturalnej (koncert zespołów muzycznych).

W takich okolicznościach nie można uznać, iż świadczona usługa jest związana z działalnością obiektów sportowych, bowiem jest to usługa wynajmu osobie trzeciej własnego mienia w celu organizacji imprezy rozrywkowej. Z uwagi na powyższe, organ podatkowy uznał, że przedmiotowa usługa nie korzysta z preferencyjnej stawki VAT 8%, a Ośrodek winien zastosować stawkę podstawową 23%.

Podstawa prawna: art.28b, art.28e, art.29 ust.1, art.41 ust.1 i ust.2, art.146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.