Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

May 1, 2018

Udział pracownika w konferencji poza terytorium kraju w świetle ustawy o VAT

0 855

Otrzymaliśmy fakturę za udział naszego pracownika w konferencji zorganizowanej przez firmę z Niemiec na terenie Czech. Faktura nie zawiera podatku VAT, a nr VAT firmy, która wystawiła fakturę jest nieważny dla transakcji w obrębie UE. Czy miejscem świadczenia usługi jest miejsce w którym odbywała się konferencja zgodnie z art. 28g ust. 1 ustawy o VAT i nie powinniśmy naliczać podatku i wykazywać importu usług? Czy ma znaczenie w tym przypadku fakt, że podatnik wystawiający fakturę posiada nieważny numer VAT?

ODPOWIEDŹ

Miejscem świadczenia usługi wstępu na konferencję, świadczonej na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym ta impreza faktycznie się odbywa, czyli terytorium Czech.

UZASADNIENIE

W myśl art 2 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, z importem usług mamy do czynienia wówczas, gdy usługobiorcą świadczonej usługi jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli podmiot, który nabywa te usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (Polska).

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy nabycie usługi wstępu na konferencję organizowaną za granicą stanowi import usługi, należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania usługi.

Ogólna zasada dotycząca ustalania miejsca świadczenia zawarta jest w art.28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Ustawodawca wprowadził odstępstwa od zasad ogólnych, i tak w przypadku usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT).

Usługi wstępu na różnego rodzaju konferencje naukowe polegają na tym, że usługobiorca po dokonaniu płatności uzyskuje prawo do uczestniczenia w tym wydarzeniu. Nabycie tego typu usługi nie musi wiązać się z otrzymaniem biletu uprawniającego do wstępu na określoną imprezę.

Zatem wniesienie opłaty za udział pracowników w konferencji jest zapłatą za usługi wstępu i miejscem ich opodatkowania będzie miejsce, w którym impreza ta się odbywa (w przypadku gdy nabywcą jest podatnik).

Podsumowując, usługa wstępu na konferencję organizowaną za granicą, opodatkowana jest w miejscu jej świadczenia (poza terytorium Polski). W związku z tym, Czytelnik z tytułu nabycia takiego świadczenia, nie ma obowiązku rozliczania importu usług.

Nie ma również znaczenia fakt, iż usługodawca nie posiada ważnego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb podatku VAT. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 28a ustawy o VAT, na potrzeby określania miejsca świadczenia przy świadczeniu usług, ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

  • a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

  • b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zatem, podatnikiem przy ustaleniu miejsca świadczenia przy świadczeniu usług objętych art. 28g ustawy o VAT jest również podmiot niebędący podatnikiem VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art 2 ust. 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28a, art. 28b ust.1, art. 28g ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.