Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mieliśmy dostawy towarów (ekspresy do kawy dla hotelu) w ramach eksportu do Szwajcarii. Umówiliśmy się z naszym kontrahentem szwajcarskim, że jeśli zamówi ustaloną przez nas ilość towaru, to dostanie bonus. Na ten bonus wystawiliśmy zbiorczą fakturę korygującą, ponieważ obniżka dotyczy kilkunastu dostaw – jest to bonus sprzedażowy. Kiedy możemy zmniejszyć podstawę opodatkowania z tytułu eksportu tych dostaw i jaki kurs przeliczenia waluty zastosować?

ODPOWIEDŹ

Zmniejszenia podstawy opodatkowania Czytelnik będzie mógł dokonać „na bieżąco” tj. za okres, w którym wystawił zbiorczą fakturę korygującą. Natomiast kurs do przeliczenia podstawy opodatkowania zastosuje na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień, w którym została wystawiona zbiorcza faktura korygująca.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania, obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. 
W sytuacji, gdy sprzedawca udziela rabatu, obniżki ceny lub opustu jest obowiązany wystawić fakturę korygującą. Przepisy o VAT określają, w jakich przypadkach należy wystawić fakturę korygującą - do nich zaliczają się:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
  2. wartości zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniami;
  3. zwrócone nabywcy całość lub część zapłat otrzymanych przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do nich nie doszło;
  4. wartości zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Obniżenia podstawy opodatkowania, co do zasady, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi. Uzyskanie potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia do korekty za okres, w którym podatnik uzyskał to potwierdzenie.
Warunku otrzymania potwierdzenia nie stosuje się jednak w przypadku m.in. eksportu towarów. Oznacza to dla Czytelnika, że korekty może dokonać na bieżąco i nie ma obowiązku czekać na potwierdzenie odbioru tej faktury. Podstawę opodatkowania z tytułu eksportu towarów Czytelnik może zatem pomniejszyć w rozliczeniu za okres, w którym wystawił zbiorczą fakturę korygującą. Do przeliczenia podstawy opodatkowania należy zastosować kurs waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(19) zmniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu rabatu przy eksporcie towarów należy dokonać w poz. 22 deklaracji.


Podstawa prawna: art. 29a ust. 10, ust.13, ust.14, ust.15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.