Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W marcu 2020 roku wystawiliśmy fakturę in plus wg stawki 23%, z terminem zapłaty 14 dni (na kwiecień). Powód wystawienia faktury to obciążenie nas w marcu 2020 roku, dodatkowymi kosztami, a wszelkie koszty związane z dostawą ponosił kontrahent. Na ten moment firma odesłała mi komplet dokumentów z adnotacją o braku akceptacji faktury. Kwestia zapłaty będzie miała dalszy ciąg w Sądzie. Czy mogę po 90 dniach skorygować zapłacony VAT (zakładam, że zapłata nie nastąpi)?

Odpowiedź

Tak, w pierwszej kolejności należy ująć fakturę w rejestrze i rozliczyć w deklaracji VAT. Jeśli Państwa kontrahent nie zapłaci należności do czasu złożenia deklaracji za lipiec 2020 roku, to wówczas można skorygować rejestr i deklarację „in minus”.

Uzasadnienie

Sytuację opisaną przez Czytelnika reguluje art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisu tego wynika, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z  tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w  przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i  kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w  przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w  jakiejkolwiek formie w  ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na  fakturze.
Zatem, jeśli kontrahent Czytelnika nie ureguluje należności w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności, Czytelnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek VAT “in minus”. Taką korektę należy zrobić w deklaracji za lipiec 2020 roku – 90 dni od dnia terminu zapłaty upływa bowiem w lipcu 2020 roku.
Prosimy pamiętać, że powołany przepis stosuje się w  przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w  art. 15 ust.  1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w  trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z  dnia 15 maja 2015  r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2019 roku poz.  243, z  późn. zm.), postępowania upadłościowego lub w  trakcie likwidacji;
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w  której dokonuje się korekty, o  której mowa w  ust. 1:
    a)    wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    b)    dłużnik nie jest w  trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w  rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 roku - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w  trakcie likwidacji;
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w  którym została wystawiona.

Należy także pamiętać, że jeśli po dokonaniu korekty kontrahent ureguluje należność Czytelnik zobowiązany będzie do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w  rozliczeniu za okres, w  którym należność została uregulowana lub zbyta, wprzypadku częściowego uregulowania należności - podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w  odniesieniu do tej części.

Ważne

Czytelnik obowiązany jest wraz z  deklaracją podatkową, w  której dokonuje korekty, zawiadomić o  tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z  podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika.


EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(20) w poz. 19 i 20 dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%.
 

Podstawa prawna: art. 89a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług