Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ulga za złe długi w przypadku transakcji z kontrahentem z zagranicy

Artykuły | August 28, 2020 | NR 105
0 1397

Wystawiłam fakturę dla klienta z Niemiec na towar ze stawką 23% - praktyka lekarska. Klient nie zapłacił nam 1000 euro za fakturę - na razie 42 dni po terminie. Nie odpowiada na e-mail, wezwanie do zapłaty. Czy po przekroczeniu 90 dni (brak zapłaty) będę mogła zastosować ulgę za złe długi czy musi mieć nip niemiecki? Jakie są w ogóle warunki, to może być każda firma na świecie?

ODPOWIEDŹ 

Przepisy dotyczące ulgi za złe długi mogą zostać zastosowane wyłącznie w ramach sprzedaży i nabycia towarów dokonywanych na terytorium  Polski.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym minął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekty takiej może dokonać pod warunkiem, że do dnia złożenia przez niego deklaracji za ten okres rozliczeniowy należność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. Ulga za złe długi została uregulowana w ten sposób, że obejmuje swoim zakresem zarówno dostawcę, jak i nabywcę towarów i usług. Podstawowa różnica polega na tym, że dla sprzedawcy możliwość skorzystania z ulgi za złe długi jest dobrowolna, natomiast kupujący w przypadku nieuregulowania zapłaty w określonym terminie ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego.  
Z przepisów wynika, że w przypadku nieściągalnych wierzytelności podatnik może skorzystać z uprawnienia do skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego. Jednakże, aby móc tego dokonać konieczne jest m.in. aby dostawa towaru była dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Kolejnym warunkiem jest, aby w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której zawarta będzie korekta z tytułu ulgi na złe długi zarówno wierzyciel, jak i dłużnik byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty, zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika. Natomiast na dłużnika Ustawodawca nałożył obowiązek korekty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju.
Tak więc transakcje dokonane z kontrahentem z zagranicy pozostają poza dyspozycją tego przepisu. Nabywca z Niemiec nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego.
Kolejnym argumentem przemawiającym za brakiem możliwości zastosowania ulgi za złe długi w transakcjach międzynarodowych jest fakt, iż ulga ta ma zastosowanie w przypadku, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. 
Mając na uwadze przepisy zawarte w ustawie o podatku VAT, należy uznać, iż w związku z dostawą towarów dokonaną na rzecz niemieckiego kontrahenta, Czytelnik nie będzie mógł dokonać korekty dotyczącej nieściągalnych wierzytelności.

Podstawa prawna: art.5 ust. 1, art.15 ust.1, art.89a i art.89b ustawy o VAT.