Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

February 29, 2016

Uprawnienie do odliczenia VAT poprzez korektę deklaracji

0 893

Nie dokonałem za styczeń 2012 roku obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w ustawowych terminach. Czy mam prawo do takiego obniżenia i w jaki sposób powinienem to zrobić?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach zapisanych w ustawie o podatku od towarów i usług, to może obniżyć kwotę podatku należnego poprzez zrobienie korekty deklaracji VAT, za okres, w którym nastąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Należy jednak pamiętać, że korekta deklaracji nie może być złożona w urzędzie później niż 5 lat, licząc od początku roku, w którym Podatnik uzyskał prawo do obniżenia podatku należnego.

UZASADNIENIE

Podstawowe terminy obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki tj. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych o czym stanowi art. 86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast zgodnie art. 86 ust.10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Jednakże prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach:

  • nabycia towarów i usług,

  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi,

  • importu towarów

powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, o czym stanowi art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy.

Jeżeli jednak podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych powyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – art. 86 ust. 11 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054).

Konsekwencje niezachowania terminów do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego u wystawcy faktury pod warunkiem jednak, że podatnik posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli podatnik nie dysponuje taką fakturą bądź dokumentem celnym w chwili powstania obowiązku podatkowego, moment powstania prawa do odliczenia u nabywcy przesuwa się na moment otrzymania faktury bądź dokumentu celnego. Z prawa tego można skorzystać również za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli jednak podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego we wskazanych wyżej terminach, wówczas może obniżyć kwotę podatku należnego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Korekta nie może jednak być złożona później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty należnego, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 13 a ustawy.

W opisywanym przykładzie zakładam, że obowiązek podatkowy i prawo do obniżenia podatku należnego powstały w styczniu 2012 roku, tak więc podatnik ma prawo do złożenia korekty do końca roku 2016 (w ciągu 5 lat licząc od początku 2012 roku). Należy również pamiętać, że w myśl art. 86 ust. 15 ustawy o VAT do uprawnienia do w/w korekty deklaracji, ma zastosowanie przepis art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa.

Oznacza, to że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Jednakże po zakończeniu kontroli podatkowej  lub postępowania podatkowego (w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego) uprawnienie to przysługuje nadal.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art.86 ust 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.81 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.