Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

October 1, 2015

Usługa na nieruchomości położonej w Polsce na rzecz kontrahenta z Niemiec

0 1190

Podatnik czynny sprzedał usługę firmie z Niemiec nieposiadającej siedziby w Polsce, usługa została wykonana w miejscu prowadzenia działalności niemieckiej firmy w Warszawie. Usługa polegała na wymianie witryny sklepowej, według projektu, z zastosowaniem materiałów dostawcy. Faktura została wystawiona z podatkiem VAT 23%. Czy słusznie został naliczony podatek VAT? Usługi na nieruchomościach są objęte szczególną procedurą VAT. Pozostaje pytanie czy jest to usługa na nieruchomości czy jest to WDT?

ODPOWIEDŹ

Usługa polegająca na wymianie witryny sklepowej wykonana dla niemieckiej firmy w Warszawie jest usługą na nieruchomości, której miejscem opodatkowania jest terytorium Polski, zatem Czytelnik postąpił prawidłowo wystawiając fakturę z krajową stawką VAT.

UZASADNIENIE

W przedstawionym pytaniu, Czytelnik stoi przed problemem zakwalifikowania usługi montażu witryny sklepowej na rzecz niemieckiego kontrahenta. Czy w tej sytuacji Czytelnik może rozpoznać WDT? Zgodnie z definicją zawartą w art. 13. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Tak więc w opisanym w pytaniu przypadku nie możemy mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, gdyż towar (witryna sklepowa) nie opuścił terytorium Polski.

USŁUGA ZWIĄZANA Z NIERUCHOMOŚCIĄ

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji „usług związanych z nieruchomością”. Dotychczasowa linia orzecznictwa określiła jedynie cechy, które muszą być spełnione łącznie, aby można było mówić o usłudze związanej z nieruchomością:

  • usługa musi być związana z konkretną nieruchomością, a nie z nieruchomościami w ogóle,

  • związek z nieruchomością musi być bezpośredni.

Zatem usługa musi mieć bezpośredni związek z konkretną nieruchomością. Tak więc w przypadku wymiany witryny w konkretnej nieruchomości położonej w Warszawie możemy mieć do czynienia z usługą związaną z nieruchomością.

Zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis ten jest przepisem szczególnym zawierającym odstępstwo od dwóch ogólnych zasad ustalania miejsca świadczenia usługi:

  • miejscem świadczenia usługi jest siedziba (stałe m-ce prowadzenia działalności gospodarczej) usługobiorcy w przypadku gdy usługobiorca jest podatnikiem (art. 28b);

  • miejscem świadczenia usługi jest siedziba usługodawcy w przypadku, gdy usługobiorca nie jest podatnikiem (art. 28c ustawy).

Tak więc kryterium położenia nieruchomości stosowane jest niezależnie od statusu usługobiorcy, tzn. niezależnie od tego czy usługobiorca jest podatnikiem czy osobą fizyczną, niebędącą podatnikiem.

W związku z powyższym, ponieważ nieruchomość położona jest na terenie Polski, to usługi z nią związane podlegają opodatkowaniu w Polsce niezależnie od tego, czy usługodawca i usługobiorca są podmiotami krajowymi czy zagranicznymi, a także niezależnie od tego, czy usługobiorca jest podatnikiem. Zatem Czytelnik prawidłowo rozpoznał usługę polegającą na wymianie witryny sklepowej jako usługę na nieruchomości i opodatkował ją stawką krajową.

Halina Lisowska