Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługa przewozu uczniów niepełnosprawnych

Artykuły | January 28, 2020 | DODATEK NR 6
0 979

Świadczone na rzecz gmin odpłatne usługi przewozu uczniów niepełnosprawnych, świadczone zgodnie z organizacją roku szkolnego, mające na celu zapewnienie realizacji obowiązku szkolnego i nauki, będą korzystać ze zwolnienia od VAT, bowiem usługi te są niezbędne dla świadczenia usługi głównej – edukacyjnej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 17 stycznia 2020 roku 0111-KDIB3-2.4012.575.2019.4.MGO.

Sytuacja Podatnika

Jednostka organizacyjna (podlegająca centralizacji pod Powiat) prowadzi działalność w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą w zakresie kształcenia specjalnego, jest objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania. Usługą podstawową, którą realizuje Z. jest usługa edukacyjna i wychowawcza. Jednostka posiada samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, który chce wykorzystać na potrzeby dowozu uczniów do swojej placówki oraz do innych placówek kształcenia specjalnego. Usługa dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych jest związana ze świadczoną usługą podstawową. Usługi dowozu są niezbędne dla świadczenia usługi głównej – edukacyjnej, gdyż uczniowie niepełnosprawni muszą mieć zapewniony dojazd do szkoły, aby korzystać z usługi edukacyjnej. Jednak obowiązek zapewnienia dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych jest zadaniem gminy, w której uczniowie zamieszkują. 
W związku z tym, że podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie uczniom niepełnosprawnym transportu do szkół są gminy, na obszarze których uczniowie mają miejsce zamieszkania, jednostka chce zawrzeć z właściwymi gminami umowy, na mocy których zobowiązuje się do przewozu uczniów z miejsca zamieszkania do szkół i z powrotem. Z tytułu wykonywanych usług jednostka ma pobierać od gmin refundację wynagrodzenia dla kierowcy i opiekuna oraz wynagrodzenie za przejechane kilometry, które jest iloczynem pokonanej odległości i stawki za kilometr. Jednostka będzie świadczyć usługi przewozu wyłącznie w dni, w których będą odbywały się zajęcia w szkołach. 

Stanowisko Dyrektora

Na podstawie art.43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  • jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,
  • uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

-oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Dyrektor stwierdził, że świadczone na rzecz gmin odpłatne usługi przewozu uczniów niepełnosprawnych, świadczone zgodnie z organizacją roku szkolnego, mające na celu zapewnienie realizacji obowiązku szkolnego i nauki, będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy 
o podatku od towarów i usług. Opisane usługi są niezbędne dla świadczenia usługi głównej – edukacyjnej, gdyż uczniowie muszą mieć zapewniony dojazd do szkoły, aby korzystać z usługi edukacyjnej. Obowiązek przewozu uczniów niepełnosprawnych wynika bezpośrednio z ustawy Prawo oświatowe. Zatem w tym konkretnym przypadku usługa transportowa, jako usługa pomocnicza jest nierozerwalnie związana z usługą podstawową, jaką jest edukacja (kształcenie). Ponadto w przedmiotowej sprawie nie zachodzi żadna z przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 43 ust. 17 ustawy.

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 26  ustawy o podatku od towarów i usług