Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

October 9, 2015

Usługi spedycyjne polegające na zorganizowaniu transportu towarów dla polskiego podatnika

0 1021

Miejsce świadczenia usług spedycji polegających na zorganizowaniu transportu towarów dla polskiego podatnika jest ustalane na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 września 2015 roku nr ITPP2/4512-682/15/EK.

Sytuacja Podatnika

Spółka, podatnik podatku od towarów i usług, świadczy usługi spedycji kontrahentom polskim i zagranicznym w zakresie transportu towaru drogą lądową, morską oraz lotniczą. Transport ten ma charakter krajowy, wewnątrzwspólnotowy lub międzynarodowy. Wykonywane są również usługi spedycyjne, które nie są związane z transportem wewnątrzwspólnotowym oraz międzynarodowym, ponieważ transport towarów nie przebiega na żadnym odcinku przez terytorium Polski. W takich sytuacjach transport odbywa się między krajem trzecim a krajem należącym do Unii Europejskiej, bądź pomiędzy krajami nienależącymi do Wspólnoty.

Przedmiotem sprzedaży Spółki jest kompleksowa organizacja transportu towarów zlecona przez kontrahenta. Organizacja transportu przez Spółkę polega na przyjęciu zlecenia transportu danego towaru, znalezieniu odpowiedniego przewoźnika, przeładunku i składowaniu towaru, monitoringu transportu oraz wypełnieniu wszelkich formalności związanych ze zleconymi transportami towarów. Spółka nie posiada własnych środków transportu służących do przewozu towarów, a także bazy przeładunkowej i składowej, stąd też korzysta z usług podwykonawców. Główną usługą, przy świadczeniu przez Spółkę usług spedycji, jest „usługa transportowa towarów”. Za wykonaną usługę wystawiana jest faktura za koszty frachtu oraz pozostałe koszty związane z transportem. Przychód Spółki stanowi wartość wyżej wymienionych kosztów powiększona o marżę.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

- czy usługi spedycyjne polegające na zorganizowaniu transportu towarów pomiędzy krajami trzecimi dla polskiego podatnika mającego siedzibę działalności na terytorium kraju można potraktować jako usługi niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce,

- czy usługi spedycyjne polegające na zorganizowaniu transportu towarów dla polskiego podatnika pomiędzy krajem trzecim a krajem należącym do Unii Europejskiej, który to transport nie przebiega przez terytorium Polski, można opodatkować preferencyjną stawką 0%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza okoliczności sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro usługi, o których mowa we wniosku, nie składają się wyłącznie z transportu, lecz z szeregu czynności, tj. polegają na przyjęciu zlecenia transportu towaru, znalezieniu odpowiedniego przewoźnika, przeładunku i składowaniu towaru, monitoringu transportu oraz wypełnieniu wszelkich formalności związanych z transportem, to nie stanowią usług transportu, lecz kompleksowe usługi spedycji. Wobec powyższego, miejsce świadczenia usług spedycji polegających na zorganizowaniu transportu towarów pomiędzy krajami trzecimi (nieprzebiegającego przez terytorium Polski) jest ustalane na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem dla usługi, realizowanej pomiędzy krajami trzecimi, gdy transport nie przebiega przez terytorium Polski, świadczonej dla polskiego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, miejscem ich świadczenia i opodatkowania jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli Polska.

Podobnie w przypadku, gdy usługi spedycji są świadczone dla polskiego podatnika pomiędzy krajem trzecim a krajem należących do Unii Europejskiej, a transport nie przebiega przez terytorium Polski, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Reasumując, gdy miejscem tym jest Polska, nie można uznać, że usługi spełniają definicję transportu międzynarodowego zgodnie z art. 83 ust. 3 ww. ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu stawką 0% przewidzianą w art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy. Podstawą do zastosowania stawki 0% nie może być również § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, gdyż w przepisie tym nie przewidziano stawki obniżonej dla usług spedycji, lecz dla usług transportu towarów, który odbywa się w całości poza terytorium kraju. W związku z tym, że usługi te nie są objęte zwolnieniem, ani obniżonymi stawkami podatku na podstawie innych przepisów ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, podlegają opodatkowaniu 23% stawką podatku.

Podstawa prawna: art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.