Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W jakiej walucie należy wykazać na fakturze kwotę VAT

Artykuły | April 27, 2020 | NR 101
0 995

Wykonaliśmy usługę dla firmy z GB, ale fakturujemy dla firmy polskiej. Firma polska chciała aby wystawić fakturę w EUR. I tak zrobiliśmy, a teraz chcą aby na fakturze VAT był w złotówkach, a reszta w EUR. Czy muszę to zrobić, jest na to jakaś podstawa prawna? Przecież mogą sami sobie przeliczyć VAT. Nie jest to usługa z obowiązkiem MPP.

ODPOWIEDŹ

Niestety, tak wystawiona faktura nie jest prawidłowa. Ustawodawca dopuścił możliwość określenia kwoty należności w krajowej fakturze VAT w walucie obcej, z tym, że kwota VAT powinna być wykazana w złotych. 

UZASADNIENIE

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Posiadanie faktury, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym pozwala na realizację zasady neutralności VAT.
Faktura VAT powinna zawierać m. in. takie elementy jak:

  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
  • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • stawkę podatku;
  • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • kwotę należności ogółem.  

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wykluczają możliwości wystawienia faktury w walucie obcej w przypadku transakcji krajowej. Przepis art.106e ust.11 ustawy o VAT, wskazuje, że kwoty podatku powinny zostać wykazane w złotych i jest to obowiązkowy element każdej faktury.            
Zgodnie z tym przepisem, kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Zatem, ustawodawca dopuścił możliwość określenia kwoty należności w krajowej fakturze VAT w walucie obcej, z tym że kwota podatku VAT powinna być wykazana zawsze w złotówkach. 
Oznacza to, że Czytelnik może wystawić fakturę dla odbiorcy krajowego, podając kwoty netto i brutto w dowolnej walucie, pod warunkiem, że VAT będzie wykazany w polskich złotych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie dotyczy.

 

Podstawa prawna   Art.5 ust.1, art.106e ust.1 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.