Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WDT do podmiotu pośredniczącego w transakcjach łańcuchowych

Artykuły | November 26, 2020 | NR 108
0 968

Spółka będzie dokonywać sprzedaży na rzecz podatnika (spółki) z siedzibą we Francji. Podmiot z Francji, jest także zarejestrowany dla potrzeb polskiego podatku VAT w Polsce. Sprzedane towary, które następnie podmiot francuski będzie odsprzedawać na rzecz odbiorców końcowych z różnych krajów UE (za wyjątkiem Polski). Towary będą przemieszczane z Polski do ostatecznych odbiorców. Czyli wysyłka towaru będzie następować zawsze przez pierwszy podmiot, natomiast transport towarów będzie dokonywany przez drugiego uczestnika. Francuski podmiot zamierza podać dla tego typu transakcji swój francuski numer NIP. Polski podatnik zastanawia się, czy ramach transakcji łańcuchowej do ostatniego w kolejności nabywcy ma prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji gdy drugi w kolejności kontrahent (podmiot z Francji ) przekaże mu do rozliczenia transakcji swój francuski nr NIP.

Odpowiedź

W tym przypadku mamy do czynienia z transakcją łańcuchową. Pierwsza transakcja jest transakcją ruchomą. W przypadku wywozu Czytelnik będzie mógł rozpoznać WDT dla podmiotu z Francji i po otrzymaniu dokumentów potwierdzających wywóz z terytorium kraju i dostarczenia towaru do nabywcy  zastosować do dostawy stawkę VAT 0%.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w  przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, wysyłka lub transport tych towarów są przyporządkowane wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego.
Na postawie art. 22 ust. 2c w/w ustawy w przypadku, gdy podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot.
Przez podmiot pośredniczący, o którym mowa powyżej rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.
W przypadku transakcji łańcuchowych, kiedy ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jest przemieszczany od pierwszego dostawcy do finalnego nabywcy, przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka (transport). Z uwagi na to, że dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, to tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą” towarów, pozostałe zaś są dostawami „nieruchomymi”. Co do zasady, w przypadku transakcji łańcuchowych, gdzie towar jest transportowany pomiędzy państwami unijnymi za dostawę ruchomą - czyli taką, którą przy spełnieniu określonych warunków, można uznać za WDT  uznaje się pierwszą w kolejności dostawę. Tym samym w opisanej sytuacji Czytelnik może uznać, iż transakcja pomiędzy nim, a podatnikiem z Francji jest ruchoma. Przypomnijmy, że  w myśl art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

WDT wystąpi pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  • podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  • osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  • podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  • podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Biorąc przedstawiony w pytaniu stan faktyczny możemy uznać, że Polski podatnik dokonuje WDT na rzecz podatnika z Francji. Podatnik po otrzymaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium kraju będzie mógł zastosować stawkę 0%.

 

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1, art. 13 ust. 2, art. 22 ust. 2, art. 22 ust. 2b i art. 22 ust. 2c ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.