Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

August 2, 2017

Weryfikacja zgłoszenia rejestracyjnego przez organ podatkowy

0 1104

Prowadzę działalność jednoosobową. Zamierzam zarejestrować się jako podatki VAT. Czy to prawda, że po złożeniu formularza VAT-R przyjdzie do mnie kontrola?

ODPOWIEDŹ

Przed rejestracją przedsiębiorcy jako podatnika VAT organy podatkowe dokonują czynności sprawdzających mających na celu potwierdzenie wiarygodności danych zgłaszanych przez nowo rejestrujące się podmioty.

UZASADNIENIE

W celu dokonania rejestracji dla potrzeb podatku VAT przedsiębiorca obowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego formularza rejestracyjnego VAT-R. Obowiązek ten wynika z art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przed dokonaniem wpisu do rejestru podatników VAT czynnych organ podatkowy dokonuje weryfikacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym.

W celu uszczelnienia systemu podatkowego polegającym między innymi na niedopuszczeniu do obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników, których działania mogą w przyszłości zmniejszyć wpływy do budżetu oraz doprowadzić do pogorszenia warunków funkcjonowania w obrocie gospodarczym uczciwych podatników, organy skarbowe zostały zobligowane do podjęcia w stosunku do nowo rejestrujących się podmiotów, czynności sprawdzających wynikających z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 272 pkt 5 tej ustawy organy podatkowe dokonują czynności sprawdzających mających na celu weryfikację danych i dokumentów przedstawianych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej. W rzeczywistości obowiązki urzędników polegają przede wszystkim na czynności w postaci wizyty we wskazanym we wniosku w CEIDG adresie prowadzenia działalności.

Weryfikacja sprowadza się do wykluczenia fikcyjności wskazanego przez przedsiębiorcę adresu, potwierdzenia czy posiada on tytuł prawny do zajmowanego lokalu, czy dane miejsce jest przystosowane do prowadzenia zgłoszonej działalności gospodarczej. W procesie weryfikacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym lub w trakcie czynności sprawdzających adres miejsca prowadzania działalności nierzadko okazuje się, że podmiot nie istnieje lub nie ma możliwości prowadzenia tam zgłoszonej działalności (np. prowadzenie skupu złomu w lokalu mieszkalnym). W takim przypadku zgodnie z art. 96 ust. 4a naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT. Organ nie dokonuje rejestracji podmiotu również w sytuacji, gdy podmiot ten nie istnieje, lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z nim lub jego pełnomocnikiem, lub podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

O odmowie rejestracji organ nie ma obowiązku zawiadamiania podmiotu.

Reasumując powyższe, jeżeli dane zgłoszone przez podatnika są zgodne z rzeczywistością, a organ potwierdził wiarygodność adresu podanego jako miejsce prowadzenia działalności, to w okresie miesiąca od dnia złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R podatnik zostanie wpisany do rejestru podatników VAT czynnych.

Status podatnika VAT można sprawdzić w zakładce usługi Portal Podatkowe na stronie Ministerstwa Finansów.

Jan Keler

Podstawa prawna: art. 96 ust. 1 i ust. 4a ustawy o VAT (t.j. Dz. U. z 2017r. Poz. 1221), art. 272 pkt. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Z 2017r. Poz. 201 ze zm.)