Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

September 3, 2017

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez podatnika z Holandii na terytorium Polski

0 848

Czy podmiot zagraniczny podatnik z Holandii, który nie jest zarejestrowany, jako czynny podatnik VAT w Polsce będzie zobowiązany do rejestracji do VAT i wykazania WNT w sytuacji, gdy:

  • a) będzie nabywał z Włoch materiał (kable) i przewoził je do Polski w celu wykonania na tych kablach usługi przez innego podwykonawcę polskiego, następnie już zamontowane kable powrócą do Włoch,

  • b) materiał Holendra posłuży do usługi montażu do produkcji konstrukcji stalowej, która pozostanie na terytorium Polski i zostanie również sprzedana innemu podmiotowi polskiemu.

ODPOWIEDŹ

W pierwszej sytuacji kontrahent holenderski nie będzie zobowiązany do zarejestrowania się, jako czynny podatnik VAT w Polsce i rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast w drugiej sytuacji powstanie obowiązek rejestracji jako podatnik VAT oraz VAT-UE i rozliczenia WNT towarów własnych.

UZASADNIENIE

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w  wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Z WNT mamy do czynienia, gdy:

  1. nabywcą towarów jest:

    • a) podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy (tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

    • b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa powyżej - z zastrzeżeniem art. 10

  1. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem o którym mowa w w/w pkt 1 lit. a.

Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem należy rozumieć również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W art. 10 ust. 1 oraz w art. 12 ust. 1 w punktach 1-9 ustawy o VAT zostały wymienione zdarzenia, w których nie występuje WNT . I tak, WNT nie wystąpi m.in., gdy towary mają być przedmiotem wykonanych na terytorium kraju na rzecz tego podatnika usług polegających na ich wycenie lub wykonaniu na nich prac, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

W przypadku jednak, gdy ustaną okoliczności, o których mowa w w/w ust. 1, przemieszczenie towarów uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W opisanej sytuacji w pierwszym przypadku kontrahent holenderski udostępnia swój materiał (kable) na terenie Polski zakupione we Włoszech innemu polskiemu podwykonawcy w celu świadczenia usługi na tym kablu. Po wyświadczonej usłudze kable z powrotem wracają na terytorium Włoch. W związku z tym kontrahent holenderski nie będzie zobowiązany do rejestracji, jako czynny podatnik VAT oraz rozliczenia transakcji WNT z tego tytułu. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w drugim przypadku, gdzie kable, które zostaną zamontowane do konstrukcji metalowej pozostają na terytorium Polski a następnie zostają również tutaj sprzedane innemu polskiemu podmiotowi. W tej sytuacji kontrahent holenderski zobowiązany będzie zarejestrować się jako czynny podatnik i rozliczyć WNT towarów własnych. Obowiązek rejestracji do VAT oraz do VAT-UE wynika z regulacji zawartej w art. 96 ust.1-3, art. 97 ust.1 oraz art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącego złożenia informacji podsumowującej o transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(17) wewnątrzwspólnotowe nabycie należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 23 podstawę opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony. W informacji podsumowującej VAT-UE wewnątrzwspólnotowe nabycie należy wykazać w części D (informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów).

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, ust.2, art. 10 ust. 1, art.11 ust.1, art. 12 ust. 1 i ust. 2,art.96 ust.1-3, art. 97 ust. 1, art. 100 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.