Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

December 1, 2015

Właściwość miejscowa organu w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług

0 994

W miesiącu grudniu rozpoczynam działalność gospodarczą w zakresie handlu. Działalność prowadzić będę na przygranicznym bazarze w Kostrzynie. Podatek dochodowy rozliczać będę w Słubicach według miejsca zamieszkania. Czy na VAT mam zarejestrować się według miejsca działalności i zamieszkania (pierwszą deklarację VAT-7 złożę w styczniu 2016 roku)?

ODPOWIEDŹ

Do końca 2015 roku właściwym dla podatnika w zakresie podatku VAT organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, dlatego też to tam należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

UZASADNIENIE

Podstawowe zasady ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych reguluje ustawa Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 17 §1 jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

  1. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;

  2. osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Powyższy przepis obowiązuje wyłącznie do końca 2015 roku.

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, której celem jest uproszczenie procedur podatkowych dla przedsiębiorców oraz uszczelnienie systemu poboru podatków. Ustawa nowelizuje między innymi ustawę o podatku od towarów i usług poprzez uchylenie art. 3 ust. 1 i ust. 2, w ust. 3 uchylenie pkt 1 oraz uchylenie ust. 3a-5 ustawy o VAT. Zatem uchylony zostanie przepis, zgodnie z którym dla potrzeb rozliczeń podatku VAT właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Konsekwencją uchylenia ww. przepisów będzie, wobec braku właściwych przepisów w ustawie o VAT, stosowanie reguły ogólnej określonej w art. 17 ustawy Ordynacja podatkowa.

Norma ta zawarta jest w przepisie art.17 §1 Ordynacja podatkowa: „Jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 §2.”

Zasady takie obowiązywać będą od 1 stycznia 2016 roku.

Zatem rejestrując działalność gospodarczą w miesiącu grudniu 2015 roku należy ustalić właściwy urząd dla potrzeb podatku VAT zgodnie z brzmieniem obecnie obowiązującego przepisu art. 3 ustawy o VAT - według miejsca wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, czyli wg miejsca prowadzenia działalności.

Podstawa prawna: art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o VAT z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

Jan Keler