Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

October 30, 2018

Właściwość miejscowa Urzędu Skarbowego przy likwidacji działalności i obowiązki związane z likwidacją kasę fiskalną

0 1514

Do jakiego Urzędu Skarbowego mam złożyć dokumenty - i jakie jeżeli kasa fiskalna, którą użytkowałem prawie 3 lata znajduje się w innym województwie niż ja zamieszkuję a zmierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Jakie obowiązki powinienem dopełnić?

ODPOWIEDŹ

W terminie 7 dni od zakończenia pracy kasy, do właściwego miejscowo urzędu skarbowego należy złożyć wniosek o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy i jej wyrejestrowanie, wykonać przy pomocy serwisanta odczyt pamięci kasy a w przypadku odliczenia ulgi dokonać jej zwrotu w deklaracji VAT lub na konto urzędu skarbowego (w zależności czy Czytelnik jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym)

UZASADNIENIE

W przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  • składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, zgodnie z załączonym w rozporządzeniu wzorem,

  • składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego (§ 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Serwis kas jest wykonywany przy pomocy serwisantów kas. Z odczytu pracownik urzędu skarbowego spisuje protokół.

Dokumenty Czytelnik musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego. Właściwość miejscową urzędu skarbowego dla osoby fizycznej ustala się według jej miejsca zamieszkania.

W opisywanej sytuacji nie ma znaczenia fakt stosowania kasy na terenie podlegającym właściwości naczelnika innego urzędu skarbowego. Wnioski o dokonanie odczytu z pamięci fiskalnej kasy i jej wyrejestrowanie należy złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym. Kasa została zarejestrowana w ewidencji CEKR zgodnie z właściwością miejscową i tylko ten naczelnik może podjąć czynności związane z likwidacją działalności gospodarczej Czytelnika i spisaniem protokołu z odczytu pamięci fiskalnej kasy, a następnie wyrejestrowaniem jej z ewidencji CEKR.

Biorąc jednak pod uwagę praktykę stosowaną przez wiele urzędów skarbowych w Polsce, aby uniknąć wysokich kosztów dojazdu serwisu, dowozu kasy z innego województwa, Czytelnik ma możliwość złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o oddelegowanie pracownika innego urzędu celem odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy zainstalowanej w odległym mieście, również w przypadku znajdowania się w miejscu, w którym działa serwis uprawniony do jej serwisowania i odczytania pamięci fiskalnej. Naczelnik w ramach współpracy między urzędami może zwrócić się z prośbą do naczelnika urzędu skarbowego, na którego terenie znajduje się kasa, aby w obecności pracownika tego urzędu, serwisant dokonał odczytu jej pamięci. Protokół ten podpisuje pracownik wyznaczonego urzędu skarbowego, serwisant i Czytelnik. Istnieje również możliwość podpisania protokołu w zastępstwie za Czytelnika przez osobę przez niego upoważnioną pełnomocnictwem szczególnym na formularzu PPS-1, który składa się do akt sprawy (art. 138e § 1, 2 i 3, art. 138j §1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Jednocześnie, należy przeanalizować, czy nie powstanie obowiązek zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, ponieważ kasa nie była użytkowana pełne 3 lata (art. 111 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług).

Terminy i okoliczności powodujące zwrot ulgi określono w § 6 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, i tak:

  • podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania m.in. zaprzestaną działalności,

  • zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po:

    • a) miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu (w którym zlikwidowano działalność), jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy miesięczne,

    • b) kwartale, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy kwartalne.

W sytuacji, gdy Czytelnik był podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług obowiązek zwrotu wystąpi do końca miesiąca następującego po miesiącu likwidacji działalności.

Podsumowując, Czytelnik zobowiązany jest : złożyć w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wnioski do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego w o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy i jej wyrejestrowanie, dokonać przy pomocy serwisanta, w obecności pracownika właściwego urzędu skarbowego (lub oddelegowanego pracownika urzędu właściwego ze względu na miejsce używania kasy fiskalnej) odczytu pamięci kasy, a w przypadku odliczenia ulgi dokonać jej zwrotu w deklaracji VAT lub na konto urzędu skarbowego.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 17 § 1, art. 138e § 1, 2 i 3, 138j § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, § 15, § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących, § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010r., w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, art. 111 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.