Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

September 1, 2014

Właściwość urzędu do wydania zaświadczenia o niezaleganiu

0 1036

Do którego urzędu udać się po zaświadczenie o niezaleganiu, jeśli VAT rozliczam w innym województwie (miejsce prowadzenia działalności) a podatki dochodowe w innym (moje miejsce zamieszkania)? Czy trzeba może do obu?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 306a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

W myśl art. 306a § 2 Ordynacji podatkowej zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

  1. urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;

  2. osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Stosownie do art. 306b § 1 tej ustawy w przypadkach, o których mowa w art. 306a § 2, organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu, a zatem również z informacji otrzymanych z innych organów podatkowych.

Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe zaświadczenia wydawane są przez organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych.

Z kolei z § 4 ust. 1 rozporządzenia wynika, że Organ podatkowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości po porozumieniu z organami podatkowymi, które były właściwe miejscowo, jeżeli zostały one wskazane we wniosku podatnika lub w piśmie wyrażającym zgodę, o której mowa w art. 306g § 1 pkt 2 i art. 306h § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie zatem z żądaniem wnioskodawcy, naczelnik urzędu skarbowego zwraca się z prośbą do innego organu podatkowego o podanie informacji niezbędnej do wydania zaświadczenia oraz przekazanie żądanej informacji, którą odnotowuje się w ewidencji przekazanych lub otrzymanych informacji w sprawach zaświadczeń

A zatem w przypadku złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach wystarczy złożyć jeden wniosek w urzędzie właściwym ze względu na podatek dochodowy (miejsce zamieszkania) i wskazać w nim dane dotyczące urzędu właściwego dla potrzeb podatku VAT.

W przypadku starań o zaświadczenie o niezaleganiu w tylko w jednym podatku wniosek należy skierować do właściwego dla tego podatku urzędu skarbowego.

Magdalena Misiak