Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wniesienie aportu w postaci kodu źródłowego do programu komputerowego

Artykuły | October 14, 2024 | NR 5
0 0

Jestem programistą, kiedyś prowadziłem działalność w tym zakresie, ale rok temu postanowiłem ją zawiesić. W ostatnich miesiącach pracowałem prywatnie nad pewnym programem komputerowym. W końcu postanowiłem poszukać firm zainteresowanych jego kupnem. Teraz znalazł się inwestor, który chciałby, żebym wniósł prawa do programu do spółki. Dowiedziałem się, że będę musiał znowu zarejestrować się do VAT i wystawić fakturę. Czy to prawda? Przecież to mój prywatny projekt, a działalności nie prowadzę już od dawna.

Odpowiedź

Czynność wniesienia aportem wartości niematerialnych i prawnych uważana jest w VAT za świadczenie usług. Dużo wskazuje, że działa Pan w tej transakcji jako podatnik, a formalne zawieszenie działalności nie ma w tym przypadku znaczenia. Zatem czynność wniesienia aportu będzie opodatkowana VAT.

Uzasadnienie

Na gruncie VAT wniesienie aportu stanowi każdorazowo albo świadczenie usług (art. 8 ustawy o VAT), albo dostawę towarów (art. 7 ustawy o VAT) w zależności od tego, co stanowi przedmiot aportu. 
W przypadku wniesienia do spółki wartości niematerialnych przyjmuje się, że jest to świadczenie usług.
Jednak dla Pana kluczowe jest ustalenie, czy wnosząc aport, działa Pan jako podatnik. Definicję podatnika VAT zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Pojęcie „działalność gospodarcza” wspomniany w przepisie art. 15 ust. 2 jest zdefiniowane jako: wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Istnieje ryzyko, że zdaniem organów podatkowych wniesienie aportu w postaci praw autorskich do kodu źródłowego będzie uznane za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT niezależnie od tego, czy wspólnik spółki wnoszący aport prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Status podatnika nie jest uzależniony od formalnego prowadzenia działalności gospodarczej ani też od jej zawieszenia. Dysponuje Pan niezbędnymi umiejętnościami w zakresie profesjonalnego tworzenia kodu. Podjął Pan działania w celu znalezienia inwestora. Nie można wskazać, że wniesienie aportu będzie mogło być uznane za zarząd majątkiem prywatnym, nawet jeżeli obecnie Pana dzia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.