Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wpłaty na konto i kasa on-line w przypadku świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania

Artykuły | August 28, 2020 | NR 105
0 986

Czy świadcząc usługi krótkotrwałego zakwaterowania i ewidencjonując je przy zastosowaniu kasy fiskalnej (przekroczyłem obroty) zacznę wyłącznie przyjmować wpłaty przez konto bankowe to nie będę musiał wymienić obecnie stosowanej kasy na kasę on-line?

Odpowiedź

Jeżeli za wykonywane usługi krótkotrwałego zakwaterowania Czytelnik będzie otrzymywał w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, to może zrezygnować całkowicie z ewidencjonowania tych usług przy zastosowaniu kasy fiskalnej i jednocześnie nie powstanie u niego obowiązek jej wymiany na kasę on-line

Uzasadnienie

Zgodnie z § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z  dnia 28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. – czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.  W poz. 37 załącznika określono zwolnienie dla świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Powyższe zwolnienie dotyczy jedynie sprzedawanych usług i nie odnosi się do dostaw towarów.
Czytelnik w związku z przekroczeniem obrotów z tytułu świadczonych usług utracił zwolnienie podmiotowe i prowadzi ewidencję sprzedaży świadczonych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Jeżeli jednak, Czytelnik wprowadzi obowiązek zapłaty za każdą wykonaną usługę dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w całości za pośrednictwem banku lub poczty oraz konieczność identyfikacji każdej zapłaty to na podstawie w/w przepisu będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z w/w przepisu do końca 2021r., bez względu na osiągnięte i nadal uzyskiwane obroty. Należy zwrócić uwagę, że powyższe wyjaśnienia dotyczą zapłaty (zaliczki, zadatku, przedpłaty, raty) dokonanej zarówno przed jak i po wykonanej usłudze, zatem wszystkie zapłaty muszą być dokonane wyłącznie za pośrednictwem konta bankowego (bez wpłat gotówkowych - np. zaliczka zapłacona przelewem, a pozostała część zapłaty za zaliczkowaną usługę gotówką, całość zapłaty za usługę gotówką). 
Na podstawie art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r. do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
Powyższy termin dla tych usług został, na mocy rozporządzenia z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, przesunięty do dnia 31 grudnia 2020 roku. 
Podsumowując, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej przysługuje, jeśli spełnione zostaną wszystkie wcześniej opisane warunki wskazane w poz. 37 załącznika do rozporządzenia uprawniające do skorzystania z tego uprawnienia i w takim przypadku Czytelnik nie będzie miał obowiązku prowadzenia ewidencji tej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej i wymiany jej na kasę on-line.
 

Podstawa prawna: art 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, §2 ust. 1 i 2 w powiązaniu z poz. 37 części II załącznika, rozporządzenia Ministra  Finansów z dnia 28.12.2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.