Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wycofanie wniosku o zwrot kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej z elektronicznym zapisem kopii

Artykuły | November 26, 2020 | NR 108
0 2357

Ufiskalniłam w tym roku kasę z elektronicznym zapisem kopii. Złożyłam wniosek o zwrot ulgi za kasę fiskalną. Z urzędu skarbowego otrzymałam informację z prośbą o wycofanie tego wniosku, ponieważ ulga nie przysługuje. Jak mam postąpić?

Odpowiedź

W związku z brakiem prawa do odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej z elektronicznym zapisem kopii nie będącej kasą on-line organ podatkowy powinien wydać Pani decyzję o odmowie zwrotu wnioskowanej kwoty. Dobrowolne wycofanie przez Panią wniosku uprości czynności organowi podatkowemu, jednak nie jest to Pani obowiązkiem. 

Uzasadnienie

Zgodnie z  art. 111 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, a w przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Jak stanowi art. 111 ust. 6a ww. ustawy kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
W przypadku gdy podatnicy, o których mowa w ust. 4, wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub są podatnikami, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika.
Zgodnie z art. 207 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy orzeka w sprawie w drodze decyzji. W przypadku gdy podatnik spełnia warunki do zwrotu ulgi za kasę organ podatkowy wydaję w tym zakresie decyzję i dokonuje zwrotu. W przypadku natomiast, gdy warunki do zwrotu nie są spełnione organ odmawia zwrotu w drodze decyzji z podaniem podstawy prawnej oraz uzasadnienia takiej decyzji. Takie postępowanie wymaga jednak znacznie dłuższego czasu, ponieważ organ podatkowy jest obowiązany podjąć wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym, zapewniając stronie czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwiając wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. 
Z kolei, zgodnie z art. 208 § 2 Ordynacji, organ podatkowy może umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają  się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi publicznemu.
Zakupiona przez Czytelniczkę kasa z elektronicznym zapisem kopii nie spełnia wymogów zawartych w w/w przepisach, gdyż nie jest kasą on-line. Zatem Czytelniczce nie przysługuje w tym przypadku prawo do zwrotu kwoty wydanej na jej zakup. Organ podatkowy najprawdopodobniej w celu uproszczenia postępowania w przedmiotowej sprawie poprosił o wycofanie złożonego wniosku, aby móc wydać decyzję umarzającą postępowanie jako bezprzedmiotowe. 
 

Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 pkt 1, ust. 5 i ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art.  207  i art. 208  § 2, art. 122, art. 123 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa.