Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób mam wypełnić część deklaracyjną w nowym pliku JPK, aby skorzystać z przeksięgowania zwrotu podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych? Często mam takie sytuacje, że ze zwrotów VAT płacę przyszłe zobowiązania.

Odpowiedź

Aby zaliczyć zwrot podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych należy wypełnić pola P_59, P_60 i P_61

 

Uzasadnienie

1 października 2020 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych objętych deklaracjami, o których mowa w art. 99 ust. 1- 3 ustawy o VAT, niezbędny do rozliczenia podatku, obliczenia jego wysokości, w tym wysokości podstawy opodatkowania, podatku należnego i podatku naliczonego, a także dane dotyczące podatnika. Ponadto określa szczegółowy zakres danych objętych ewidencją, o których mowa w art. 109 ust.3 ustawy o VAT, pozwalający na prawidłowe rozliczenie podatku oraz prawidłowe sporządzenie informacji podsumowującej. § 7 pkt 1 powołanego Rozporzadzenia stanowi, że dodatkowe dane dotyczące rozliczenia, o  których mowa w  § 2 pkt 11, obejmują oznaczenie, że podatnik wnosi o  zaliczenie zwrotu podatku na  poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, zgodnie z  art.  76 § 1 i art.  76b § 1 ustawy z  dnia 29 sierpnia 1997  r. - Ordynacja podatkowa, wraz  z  podaniem wysokości zaliczenia oraz  rodzaju zobowiązania podatkowego.

Aby zaliczyć nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (względnie części zwrotu) na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych:

  • w pozycji P_54 (wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek wskazany przez podatnika) proszę wskazać część lub całość kwoty wykazanej w pozycji P_53 (wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym),
  • w jednym z pól P_55 – P_58 należy wybrać przysługujący termin zwrotu (nawet jeśli całość zwrotu zaliczana jest na poczet innych zobowiązań podatkowych) przez wpisanie wartości „1”,
  • w polu P_59 (zaliczenie zwrotu podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych) należy podać wartość „1”,
  • w pozycji P_60 podać wysokość zwrotu do zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych,
  • w polu P_61 opisać rodzaj przyszłego zobowiązania podatkowego.

 

Należy pamiętać, że pole P_62, czyli wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, jest opisana jako różnica między polami P_53 i P_54. Zatem kwota w P_60 zawiera się w kwocie P_54.

Prosimy także pamiętać, że pola P_59, P_60 i P_61 nie dotyczą przypadków zaliczenia z urzędu zwrotu podatku na zaległość podatkową.


 

Katarzyna Domińska


 

Podstawa prawna: § 7 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.