Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

September 2, 2018

Wykreślenie podatnika VAT czynnego ze względu na zawieszenie działalności

0 1133

Zostałem wykreślony, jako czynny podatnik VAT, ponieważ zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej zawiesiłem swoją działalność na 8 miesięcy. Czy muszę składać VAT-Z w tym czasie, gdy zostałem wykreślony, jako czynny podatnik VAT? Czy mogę dokonać sprzedaży mojego środka trwałego w czasie zawieszenia? Czy odzyskam zadeklarowaną kwotę do przeniesienia w deklaracji za ostatni okres, czy jednak mi to przepadnie?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nie ma obowiązku złożenia druku VAT-Z w sytuacji, gdy został wykreślony, z uwagi na zawieszenie działalności. Jeżeli Czytelnik chce dokonać sprzedaży swojego środka trwałego, to przed tą sprzedażą powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego informację, w jakim okresie ta czynność będzie miała miejsce. Kwotę z przeniesienia, wynikającą z ostatniej deklaracji Czytelnik będzie mógł rozliczyć w pierwszej złożonej deklaracji za okres po odwieszeniu działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Naczelnik urzędu skarbowego z urzędu wykreśla jako czynnego podatnika VAT z rejestru, jeżeli zgodnie z przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców zawiesił swoją działalność na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy, przy czym, zostaje on zarejestrowany bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego ponownie jako podatnik VAT z dniem wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, ze statusem takim, jaki posiadał przed dniem zawieszenia tej działalności. Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą nie składa zgłoszenia rejestracyjnego VAT-Z. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie podatników, którzy zaprzestali wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w związku z likwidacją działalności. Podatnicy za okresy zawieszenia działalności nie mają obowiązku składania deklaracji VAT za wyjątkiem podatników, którzy nabywają towary w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonują zakupu usług, stanowiących dla nich import usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem, okresów, w których zawieszenie nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz okresów rozliczeniowych, za które podatnicy są obowiązani do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych oraz za które są obowiązani dokonać korekty podatku naliczonego. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy przedsiębiorca może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Natomiast, jeżeli podatnik będzie w okresie zawieszenia wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu VAT, to przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności obowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, podając informację, w jakim okresie będzie powyższe czynności wykonywał. W takim przypadku naczelnik nie wykreśla podatnika z rejestru albo przywraca zarejestrowanie podatnika jako podatnika VAT na okres wskazany w zawiadomieniu. Po stronie podatnika leży obowiązek rozliczenia powyższych transakcji w deklaracji podatkowej VAT. W sytuacji, gdy Czytelnik będzie dokonywał sprzedaży swojego środka trwałego obowiązany będzie zawiadomić o tej czynności naczelnika urzędu skarbowego przed dniem zawieszenia działalności albo przed dokonaniem tej czynności w okresie zawieszenia, wskazując okres, w którym ta czynność będzie miała miejsce.

W zakresie wykazanej w ostatniej złożonej deklaracji podatkowej kwoty do przeniesienia, Czytelnik będzie mógł rozliczyć tę nadwyżkę w pierwszej złożonej deklaracji po odwieszeniu swojej działalności gospodarczej.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 96 ust. 9a, ust. 9b, ust. 9c, ust. 9g, art. 99 ust. 7a, ust. 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.