Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Magazynem konsygnacyjnym jest tylko magazyn prowadzony przez nabywcę.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.488.2018.1.RM.

Sytuacja Podatnika

Spółka zamierza zawrzeć umowę na dostawy towarów z nabywcą francuskim. Zgodnie z umową, zamówione przez nabywcę towary spółka będzie transportowała na swój koszt i ryzyko z Polski do Francji, gdzie następnie będą umieszczane w magazynie wynajmowanym przez spółkę od podmiotu trzeciego. Do chwili odbioru towarów z magazynu przez nabywcę ich właścicielem pozostanie spółka. Nabywca będzie pobierał towary w zależności od zapotrzebowania, a z chwilą ich pobrania przejdzie na niego prawo do dysponowania nimi jak właściciel. Zdaniem spółki takie dostawy będą stanowiły jednolitą transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, dla której obowiązek podatkowy powstanie w dniu pobrania towarów z magazynu przez nabywcę.

Stanowisko Dyrektora

Dyrektor KIS wskazał, że przemieszczenia własnych towarów do magazynu podmiotu trzeciego we Francji, a następnie ich sprzedaży nie można uznać za jednolitą transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%.

Nie zgodził się z takim stanowiskiem spółki i stwierdził, że opisane transakcje nie będą mogły zostać objęte procedurą magazynu konsygnacyjnego, gdyż za taki nie może zostać uznany magazyn prowadzony przez podmiot trzeci (a nie przez nabywcę). W konsekwencji spółka nie będzie mogła rozpoznać jednej dostawy WDT, ale najpierw WDT z tytułu przemieszczenia towarów własnych, a następnie sprzedaż krajową opodatkowaną według zasad prawa francuskiego.

Podstawa prawna: art.19a ust. 1-4, ust.5 pkt 3 lit.a, ust. 7, ust.8, art. 106i ust.3 pkt 1, art.106i ust.7, ust.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.